Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Coğrafya

Brunei Sultanlığı,Tarihi | Coğrafya Bilgileri |

Brunei Sultanlığı Borneo’nun kuzeybatı kıyısında, sultanlık: 251 000 nüf. Başkenti, Bandar Seri Begavan. Sultanlık, Sarawak’a ait bir toprak şeridiyle ikiye bölünür.

Alçak ve nemli bir bölgedir.Ülkenin tek komşusu Malezya’dır.

Brunei SultanlığıBaşkenti Bandar Seri Begavan’dır.

İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmi dili ise Malayca’dır.

Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, eski gazeteci Malezyalı Azrinaz Mazhar Hakim ile 2005 yılında 3. evliliğini yapmıştır.

Brunei Sultanlığı Tarihi

Brunei, 1956 dan beri Sultan Ömer Ali Seyfeddin’in düzenlediği yarı demokratik bir Anayasaya sahiptir.

O tarihten bu yana sultan, ülkeyi bir özel meclis, bir yürütme meclisi ve bir yasama meclisi yardımıyla yönetmeyi kabul etti.

Yasama meclisindeki 21 üyeden 10’unun meclise seçimle girmesini sağlayacak Anayasa değişikliği yapıldı (1965); yürütme meclisinin, sultan başkanlığında bir bakanlar kurulu haline gelmesi kararlaştırıldı.

Serdar Azahari başkanlığındaki muhalefet partisi Rayaat seçimli milletvekilliklerinin hemen hepsini aldı (1959).

Malezyalılardan meydana gelen bir çoğunluğa dayanan ve İndonezya’nın desteğinden faydalanan Azahari, 10 000 kişilik bir ordu kurdu ve iktidarı ele geçirmeye çalıştı (7 ve 8 aralık 1962 hükümet darbesi).

İsyan İngiliz kuvvetleri tarafından sekiz gün içinde bastırıldı; Azahari önce ormanlara sığındı.

Sonra da Manila’ya geçerek ülke dışında bir hükümet kurdu.

Azahari’nin bu hareketi sonunda endonezya ve Filipinler, ayrı ayrı sebeplerle «Büyük Malezya»nın kurulmasına karşı çıkma imkânı buldular; bu durum yeni federasyona girmeyi ve federasyon üyelerini petrol kaynaklarından yararlandırmayı reddeden sultanın isteğine uygundu.

Bir yanıt yazın