Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Büyük Tiyatro Ankara,Tarihi | Ansiklopedik Bilgi |

Büyük Tiyatro Ankara,Önce Spor ve ve sergi sarayı olarak kullanılan yapı, Devlet tiyatrosu ve operası genel müdürlüğü’ne verildi.

Büyük Tiyatro Ankara Tarihi

Gerekli düzenlemelerden sonra, 2 nisan 1949 günü Ahmet Kutsi Tecer’in Köroğlu oyunuyla halka açıldı. 762 kişiliktir.

Büyük Türkiye partisi, Türk siyasal partisi (20 mayıs 1983 – 31 mayıs 1983).

Emekli orgeneral Ali Fethi Esener’in başkanlığında kuruldu. Kurucular arasında Danışma meclisi’nin on altı üyesi de bulunmaktaydı.

Kuruluş çalışmalarını Hüsamettin Cindoruk ve Mehmet Gölhan’ın yürüttüğü partinin kadrosu içinde Oğuz Gökmen ve Melih Esenbel gibi eski diplomatlar da yer alıyordu.

Kuruluşunu izleyen günlerde partiye Cumhuriyet senatosu eski başkanı ve kapatılan Adalet partisi’nin önde gelen adlarından İhsan Sabri Çağlayangil ile 143 AP eski parlamenteri toplu olarak kaydoldular.

Ülkenin birçok yerinde hızla örgütlenen parti, eski partilerden birinin sürdürücüsü sayılarak Milli güvenlik konseyi’nin 79 sayılı kararıyla kapatıldı. Aynı kararla aralarında Süleyman Demirel, İhsan Sabri Çağlayangil, Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Gölhan ve CHP’li eski senato başkanlarından Sırrı Atalay’ın da bulunduğu bir grup siyaset adamı Çanakkale’deki Zincirbozan askeri üssü’nde gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın