Buz Hokeyi

Buz Hokeyi Buzla kaplı bir alanda, altışar kişilik iki takım arasında oynanan çok hızlı bir oyundur. Amaç, ucu kıvrık bir tahta sopa kullanarak küçük, sert bir diski rakip kaleden geçirmektir.

Çim hokeyinden uyarlanmış olan oyun ilk kez 1860’ta Kanada’da, Ontario’daki Kingston Limanı’nın buzlan üzerinde oynanmıştır. Buz hokeyi I. Dünya Savaşı’ndan sonra yaygmlaştı.

Buz Hokeyi Nasıl Oynanır

Oyun alanı, 1,22 metre yüksekliğinde bir duvarla çevrilmiş, boyu 61 metre, eni 30 metre olan bir dikdörtgendir. Boyutlarının oranı aynı kalmak koşuluyla daha küçük alanlarda da oynanır. Oyun alanında, alanı iki eşit parçaya bölen kırmızı bir orta çizgi ve üç eşit parçaya bölen iki mavi çizgi, bir orta yuvarlak ve her iki yan alanda ikişer başlama yuvarlağı çizilidir.

İki mavi çizgi arasındaki alan tarafsız bölge, kaleyle önündeki mavi çizgi arasındaki alan savunma bölgesi, öbür mavi çizgiyle rakip kale arasındaki alan da saldırı bölgesi olarak adlandırılır.

Arkası bir ağla kapatılmış olan kalelerin genişliği 2,40 metre, yüksekliği 1,22 metredir. Sertleştirilmiş kauçuktan yapılan ve puck adı verilen disk 7,6 cm çapında, 2,5 cm kalınlığında ve 156-170 gr ağırlığındadır. Diski sürmek için kullanılan sopanın boyu 1,35 metreden ve ucundaki kıvrık kısmın boyu da 32 santimetreden fazla olamaz.

Oyuncular özel patenler, kalın eldivenler, yastıklarla beslenmiş koruyucu özel formalar giyer ve koruyucu başlık takarlar.

Oyun her biri 20 dakikalık üç devreden oluşur. Her devre sonunda takımlar kale değiştirir. Hakemin diski orta yuvarlakta iki rakip oyuncunun arasına bırakmasıyla oyun başlar. Bu başlangıç her golden sonra orta yuvarlakta ve oyunun her kesilişinden sonra en yakın başlama yuvarlağında yinelenir.

Takımlar bir kaleci, iki savunma oyuncusu ve üç ileri alan oyuncusu düzeninde oynar. Çok hızlı ve yorucu bir oyun olduğu için çok sık oyuncu değiştirilir. Oyuncu değişimi oyun durdurulmadan yapılır. Bir oyuncunun buz üzerinde iki dakikadan fazla kaldığı pek görülmez.

İleri alan oyuncuları diski rakip kaleye götürürken saldırı bölgesine geçişte diski süren oyuncu en önde, disk de onun önünde olmalıdır. Gol olması için kaleye giren diske sopayla vurmuş olmak gerekir. Sopaların omuzdan yüksekte tutulması, sopayla rakibi engelleme, kasıtlı sertlikler, diskin üzerine yatmak gibi pek çok hareket kurallara aykırıdır.

Kuralların çiğnenmesi penaltıyla cezalandırılır. Bazı kural çiğnemelerinde mavi çizgiden atılan serbest vuruş penaltı sayılır.

Ama genellikle penaltı, kural çiğneyen oyuncunun iki ya da beş dakika süreyle oyun dışına çıkarılması ve takımın oyunu eksik oyuncuyla sürdürmesidir. Oyunu bir hakem ve farklı görevleri olan altı yardımcısı yönetir.

Kanada’nın ulusal oyunu olarak kabul edilen buz hokeyinin bugünkü kuralları Kanada’da 1875’te belirlenmiştir. ABD’de ve Kanada’da profesyonel ligler vardır. Olimpiyat oyunları’nda da oynanan buz hokeyinde önde gelen ülkeler, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Kanada ve İsveçtir.

 Buz Hokeyi
Buz Hokeyi
Buz Hokeyi
Buz Hokeyi
Buz Hokeyi
Buz Hokeyi

Bir cevap yazın