Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Can Gürzap Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Can Gürzap Kimdir Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmeni (İstanbul 1943).

Can Gürzap Hayatı

Ankara Devlet Konservatuvan Tiyatro Yüksek Bölümü’nü bitirdi (1968). Londra’da Central School of Drama’da eğitim gördü (1969-1970).

Can GürzapTürkiye’ye dönüşünde Devlet Tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen, Ankara ve İstanbul Devlet konservatuvarlannda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Tango, Öfke, Yanlışlıklar Komedyası, Yalancı, Rosenershom, Amadeus, Salıncakta iki Kişi adlı oyunlardaki oyunculuğuyla, Kedi Oyunu, Yelpaze, Bir Ölünün Toplumsal Anatomisi, Sahibinin Sesi, Altı Kişi Yazarını Arıyor, Yangın Yerinde Orkideler (Ankara Sanat kurumu’nun 1990 en iyi yönetmen ödülü), düdüklüde Kıymalı Bamya (1991) oyunlarıdaki yönetmenliğiyle dikkat çekti, istanbul Devlet Tiyatroları müdürlüğü görevinde (1978-1980 ve 1983-1985 tarihlerinde iki kez) bulundu.

Televizyonda Dünkü Çocuk, Palto, Bir intihar, Akvaryum, Duruşma Gecesi, Trafik Cezası, Yorgun Savaşçı, Türkiye Üzerine Oyunlar, Kartallar Yüksek . çar. Ateşten Günler adlı uyarlama ve dizilerde, Yaşam Kavgası, Metres adlı sinema imlerinde rol aldı.

Bir yanıt yazın