Canik Dağları | Coğrafya |

Canik dağları oluşumu,Canik dağlarının bitki örtüsü,Canik Dağları Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sırasında yer alır.

Canik Dağları Özellikleri

Doğuda, Ordu’nun doğusunda denize dökülen Melet suyu vadisini geçince kendisinden daha yüksek olan Giresun dağlarından ayrılır; doğu ucunda 2 000 m2ye ulaşan bir iki tepesi bulunursa da batıya gittikçe yavaş yavaş alçalır ve Yeşilırmak yarma vadisi batısında 1 500 m’yi bulmaz.

Bol yağış alan dağlar, Karadenize inen birçok vadi yataklarıyla derin yarılmış, yalnız yüksek kesimlerinde hafif düzlükler kâlmıştır.

Güneyde kendisini sınırlayan Kelkit vadisine inen daha seyrek ve daha kısa sel Canik Dağlarıyataklarıyla sarılmıştır, özellikle üst Tebeşir devrine bağlı, kıvrımlı bir temel ile aynı devre ait olan doğuya doğru kalın bir örtü meydana getiren volkanik tabakalardan oluşmuştur.

Tabiat örtüsü bakımından karmaşık alçak kesimlerinde tarlalar ve fındıklıklar açılmış, yükseklerde de yer yer otlaklar meydana gelmiştir.

Dağların Karadeniz eteklerinde nüfus yoğunluğu yüksek olup burada Ordu ve özellikle Samsun gibi şehirler ve birtakım kasabalar (Bafra, Çarşamba, Terme, Ünye, Fatsa) sıralanır.

Yamaçlarında ise evleri dağınık köylere rastlanır. Güneydeki Kelkit vâdisine doğru köy evleri yeniden toplanma eğilimi gösterir ve bazı kasabalar (Koyulhisar, Reşadiye, Niksar, Erbaa, Ladik v.b.) yer alır.

Canik dağları ikisi az önemli üç kara yolu ile kesilir: Ordu-Koyulhisar, Ünye-Niksar.

Samsun-Amasya. Bu sonuncu işlek yol, ayrıca bir de demiryolu ile bağlanır.

Bir cevap yazın