Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Catherine de Medici Kimdir | Biyografi |

Catherine de medici nasıl öldü,Catherine de medici gastronomi,Catherine de medici hayatı,Catherine de Medici Kimdir, (Floransa 1519-Blois 1589), Lorenzo II de Medici ile Madeleine de La Tour d’Auvergne’in kızı, papa Cîemens VII’nin yeğeni.

Sonradan Henri II unvanıyla kral olan François I’in oğlu ile evlendi (1533). Henri II’nin krallığı zamanında (1547-1559) on çocuk doğurdu.

Diane de Poitiers kralın gözdesi olunca, silik bir hayat sürmek zorunda kaldı.

10 Temmuz 1558’de dul kalınca, François II’nin kısa süren saltanatında Guise’lerin yönetimi ellerinde tutmalarına göz yumdu.

Fakat Charles IX’un tahta çıkmasıyla naipliğe getirilen Catherine, siyaset alanında büyük yetkilere sahip olduğunu gösterdi.

Aynı zamanda çok zeki ve etkin bir msan olan Catherine, İsteklerini gerçekleştirmek için İkiyüzlü bir tutum içinde her çareye baş vurmaktan çekinmedi.

Catherine de Medici kimdirSaray entrikaları ve din kavgaları arasında kalınca, katolik ve protestanlar arasında onarılmaz bir durum yaratmaktan çekinerek, kral ailesinin çıkarlarına uygun bir siyasete bağlandı.

Uzlaştırma çabaları, özenle sürdürdüğü bölme taktiğinin bir meyvesiydi; bu taktikle her iki tarafın zayıflamasını sağladı, varlığı gerekli bir hakem durumu kazanarak onları avucu içine aldı.

Ama Wassy kıyımından sonra (1562), katoliklerin safına itildi ve Huguenot’larla savaşmak zorunda kaldı., sonunda da Amboise buyrultusu ile (1563) bir hoşgörü havası getirdi.

Saint-Germain’de (ağustos 1570) barış imzalandı; 1563’te ergin çağa ulasan Charles IX üzerinde Coligny’nin etkili olmasından telaşa düsen Catherine, Coligny’-yi ortadan kaldırmak yollarını ararken, büyük bir sorumluluk payı yüklendiği Saint-Barthelemy (24 ağustos 1572) kıyımına sürüklendi.

Ertesi yıl. ustalıklı siyasi manevralarla, en çok sevdiği oğlu Anjou dükünün Polonya kralı seçilmesini sağladı.

Charles IX, 1574’te ölünce, Polonya kralı, Henri III adıyla onun yerine geçti, Catherine ise birkaç ay yeniden naiplik yaptı.

Henri III’ün saltanatı zamanında Catherine’in etkisi azalmaya yüz tuttu.

Guise dükünün öldürülmesinden birkaç gün sonra o da öldü.

Bu suikastin hazırlamamdan haberi olmamıştı.

Bir yanıt yazın