Cayro Pusula Nedir,Nasıl Çalışır

Cayro ve manyetik pusula nedir,Cayro pusula çalışma prensibi,Cayro Pusula Nedir,Cayropusula aslında, bir karşı ağırlıkla ekseni yatay duruma getirilecek şekilde asılmış bir cayrostattır.

Yerin dönme hareketinin etkisi altında, cayropusulanın ekseni kendiliğinden meridyen düzlemi içine girer.

Pratikte, sürtünmeyi azaltmak için çeşitli cayro pusulalar kullanılır.

Cayro Pusula Nasıl Çalışır

Bunlardan birinde, üç serbestlik derecesi olan bir tepsi üzerine oturtulmuş petrol dolu bir kap vardır.

Cayro pusula petrolde yüzen havası boşaltılmış bir fanus içindedir.

Ek kütlelerle, sistemin ağırlık merkezi itme merkezinin altına getirilir; denge kararlıdır.

Cayropusula. fanusla birlikte düşey bir eksen etrafında serbestçe dönebilir.

iki elektrik motorunun rotorlarının bağlı olduğu cayropusulanın ekseni bu eksene diktir, yani yataydır.

Fanusun tablası rüzgargülü ödevini görür. Cayropusula XX. yy. başlarında, ilk olarak savaş gemilerinde mıknatıslı pusula yerine veya onunla birlikte kullanıldı.

Mıknatıslı pusulanın İyi sonuç vermemesi, çalışmasını etkileyen unsurlardan ileri gelir; geminin bir eksen etrafında dönmesiyle, demir ve çelik kütlelerin pusulaya göre yeri değiştiği için pusula ilk doğrultusunu alamaz.

Denîzaltılarda da, dalma motorlarının işlemesiyle meydana gelen şiddetli akımların ve gemi gövdesinin pusulaya etkisi olur.

Bu yüzden mıknatıslı pusulaları, içinde birtakım kompansatör kütle ve cihazların bulunduğu blockhaus’lara yerleştirmek gerekir.

Savaş gemilerinden sonra, cayropusulalar, büyük ticaret gemilerinde, daha geliştirildikten sonra da uçaklarda kullanılmaya başlandı.

Mıknatıslı pusulanın doğrudan doğruya magnetik kuzeyi göstermesine karşılık, çalışma prensibinden dolayı cayropusulanın bazı etkenlere duyarlığı vardır: gemi veya uçağın hızının, şiddetinin veya doğrultusunun değişmesi; yükseklik değişmesi, … v.b. Bütün bu değişiklikler için ayrıca düzeltme yapmak gerekir.

Bir cevap yazın