Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Genel

Çelik Macun Nasıl Kullanılır ?

Çelik Macun Nasıl Kullanılır ?

Çelik macun kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Çelik Macun Nasıl Kullanılır ?
Çelik Macun Nasıl Kullanılır ?

1-) Öncelikle çelik macun uygulayacağınız yüzeyi temizleyin ve kuru olmasını sağlayın. Pas, kir, yağ veya boya gibi yabancı maddelerden arındırın.

2-) Çelik macun kutusundan bir miktar macun alın ve bir spatula veya bıçak yardımıyla bir karıştırma kabına koyun. Macunun üzerine kutu içinde bulunan sertleştiriciyi damlatın. Genellikle 100 gram macuna 2 gram sertleştirici yeterlidir. Fazla sertleştirici kullanmak macunun çok çabuk kurumasına ve işlenebilirliğini kaybetmesine neden olabilir.

3-) Macunu ve sertleştiriciyi iyice karıştırın. Macun homojen bir renk alana kadar karıştırmaya devam edin. Karıştırma işlemi için 1-2 dakika yeterlidir. Karıştırma kabınızı metal olmayan bir malzeme seçin. Metal kabın macunla reaksiyona girmesi mümkündür.

4-) Karıştırılmış macunu hızlı bir şekilde yüzeye uygulayın. Bir spatula veya macun çeliği kullanarak macunu yüzeye yayın. Macunu yüzeye yaklaşık 45 derecelik bir açıyla sürün. Macunu yüzeyin şekline göre düzgünce dağıtın. Macunu çok kalın veya çok ince sürmeyin. Macunun kalınlığı 1-2 mm civarında olmalıdır.

5-) Macunun kurumasını bekleyin. Macun kuruduktan sonra yüzeyi zımparalayarak pürüzsüz hale getirin. Zımpara yaparken ince taneli bir zımpara kağıdı kullanın. Zımpara işlemi sırasında toz maskesi takmayı unutmayın.

6-) Zımparalanan yüzeyi temizleyin ve boyamaya hazır hale getirin. Yüzeydeki tozları ve artıkları silerek temizleyin. Yüzeyi astarlamak isterseniz astar boya uygulayabilirsiniz. Astar boya kuruduktan sonra istediğiniz renkte boya ile yüzeyi boyayabilirsiniz.