Cenaze Namazı Nedir, Nasıl Kılınır

Cenaze namazı nedir kısaca,Cenaze namazı nedir nasıl kılınır,Cenaze namazı nasıl kılınır,Cenaze namazı hukmu nedir,Cenaze namazı nedir kısaca özet,Cenaze Namazı Nedir Nasıl Kılınır,Farz-ı kifâyedir, eşdeyişle, orada bulunanlardan bir bölümü bu namazı kılarsa ötekiler borçtan kurtulur. fakat cenazede namaz kılabilecek durumda sâdece birkişi varsa onun için farz’ı aynıdır, eşdeyişle zorunludur.

Cenaze namazım tek kişi de kılabilir, topluluk (cemâat) şart değildir,

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

ama topluluk varsa üç sıra olmaları yeğlenir.

Cenaze namazının kılınabilmesi için ölünün Müslüman olması, yıkanmış olması, musalla taşında bulunması (Hanefi mezhebine göre orada bulunmayana, eşdeyişle, gaibe namaz kılınmaz), başıyla beraber bedeninin çoğunun varbulunması (başsız ya da bedeninin çoğu bulunmayan cenâze sâdece bir beze sıralarak gömülür, yıkanmayacağı gibi, namazı da kılınmaz) şarttır.

Cenaze namazı ayakta kılınır, secde edilmez ve Kur’an okunmaz, sâdece dört tekbîr getirilerek duâ okunur, dördüncü tekbîrden sonra selâm verilerek biter.

Cenaze namazı Tevbe sûresinin 84. âyetinde buyurulmuştur: “Onlardan hiç kimsenin namazını asla kılma, kabrinde de durma (eşdeyişle, gömmek ya da ziyaret için mezarlarına da gitme), çünkü onlar, Allah ve Peygamberini tanımadılar, fâsık olarak öldüler”.

Bir cevap yazın