Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Çeşme Deniz savaşı,Nedenleri

Çeşme deniz savaşı hangi padişah,Çeşme deniz muharebesi,Çeşme osmanlı rus deniz savaşı,1770 Çeşme Deniz Savaşı,Savaş, Osmanlı devletinin, Lehistan’ı Ruslara karşı koruması ve rus çariçesi Katerina II’nin ise Osmanlı imparatorluğunu parçalayarak Akdeniz’e inme siyaseti sonucunda çıktı.

Çeşme Deniz savaşı Nedenleri

Ruslar. Mora rumlarını ayaklandırmak amacıyla Baltık denizindeki savaş gemilerini, Avrupa’yı dolaşarak Ege denizine gönderdiler.

İngiliz amirali Elfinston ile İngiliz subayları da rus donanmasına katıldı.

1770’te Cebelitarık’a hareket eden rus filosunun başında general Aleksi Orlof bulunmaktaydı.

Rusların Akdeniz harekâtının amacı Çanakkale boğazını osmanlı donanmasına kapatarak Akdeniz’deki bazı küçük adalara sahip olmaktı.

Osmanlı-rus donanmalarının Koyun adaları savaşından (6 temmuz 1770) kesin bir sonuç alınamadı.

Rodos sancak beyi Cafer Bey, Çeşme limanına sığınınca öteki gemiler de onu takip ederek limana geldi.

Osmanlı donanması manevra yapamayacak şekilde üst üste demirledi.

Bu tehlikeli durumu anlatmak isteyen Cezayirli Hasan Paşa, kaptanıderya Hüsamettin Paşaya sözünü dinletemedi.

Elfinston’un tavsiyesiyle, İngiliz amirali Greig’in hazırladığı plan gereğince rus donanması aksam karanlığı bastıktan sonra Çeşme ağzından limanı koruyan 4 kalyona ateş açtı; karşılıklı top ateşi arasında 4 ateş gemisi sessizce limana girerek birbirine çok yakın demirlemiş olan osmanlı gemilerini ateşe verdi.

Ateşin bir kalyondan diğerine atlamasıyle hemen bütün osmanlı donanması yandı; yalnız kaptanı-derya Hüsameddin Paşa, bataryası ile Sakız adasına kaçarak kurtuldu (7 temmuz 1770) ise de hemen görevinden uzaklaştırıldı.

Bir yanıt yazın