Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Genel

Chat GPT Nedir ? Chat GPT Tehlikeleri

Kısaca Chat GPT

Son zamanlarda deyim yerindeyse Chat GPT dedikoduları alıp başını gitmiş durumda. Biraz da medyanın dayatması ile toplumun her kesiminden insanları araştırmaya iten chat gpt open ai kuruluşu tarafından geliştirilen bir yapay zeka robotu denilebilir. Yapay zeka robotlarının gelecekte varabileceği nokta ile ilgili önemli ipuçları içeren chat gpt korkulduğu kadar “akıllı” bir tekonoji olup olmadığını zaman gösterecek elbette.

chat gpt nedir

Yapılan tartışmalar neticesinde bir çok meslek grubunun özellikle içerik üreticilerini tehdit ettiği aşikar olan bu yazılım gelecekte ekonominin dinamiklerini etkileyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yazının ve görselliğin şekillendirmiş olduğu internet teknolojisine kendi karar alarak müdahale eden bir yapay zeka ile gelecekte nasıl bir tablo ile karşılacağımız merak konusu.

Başta içerik üreticileri, hukuk ofisleri, bilişim kodlama, yazılım stüdyoları için tehdit hale gelebileceği düşünülen chat gpt robotu şu an için emekleme aşamasında. Fakat eksik olan kısmını ve hiç bir zaman ulaşamayacağı teknolojiye örnek vermek gerekirse bir çizgi roman yazmasını veya çizmesini komut ettiğimizi varsayalım. Fakat çizdiği veya yazdığı çizgi romanın insanlar tarafından beğenileceği ve merak uyandırıcı olması gerekecektir. Burada insanı insan yapan merhamet, vicdan, estetik ve bunlara bağlı olan duyguları nasıl aktaracağı merak konusu. Bunu başarabilir mi ? İnsanı taklit ediyor oluşu bir işe yarar mı ?

Chat GPT Nedir ?

2015 Senesinde proje olarak çalışmalarına başlanan Chat GPT kuruluşun seo’su Sam Altman ve Peter Thiel gibi isimler tarafından kurulmuştur. Kurulduğu zaman 1 miyar usd yatırım alan OpenAI kuruluşu geçen zamanda geldiği nokta inanılmaz olarak değerlendirilmekte.

Gelecekte Çalışması Nasıl Planlanmakta ?

Şu an için 20 usd’lik kullanıcı ücreti ile kullanıma açılan Chat GPT gelecekte Dünya’nın her yerinden api bağlantısı ile geliştiricilere açık olacak ve insanlık tarafından geliştirilmesi düşünülmektedir. Bu bağlamda modern bir tarih yazımı söz konusu olabilir. İsim olarak Chat GPT yerine Herodot tarih kitabına atıf yapılsa daha estetik olmuş olurdu.

Fakat denetleme mekanizması nasıl olacak ? Örnek vermek gerekirse psikiyatrik tedavi gören bir kişinin sorduğu sorulara verdiği vereceği cevaplar ile kişiyi sürükleyeceği nokta nedir ?

Modern hayatın büyük sorunlarından biri olan bireysel yalnızlık konusunda insanlara nereye sürükleyecektir ? Bir de buna bağımlılık sorunları yaşayan kişileri eklediğimiz zaman gelinen nokta oldukça korkutucudur. İnsanları nereye yönlendirebileceği konusunda bir etik kurallar bütünü var mıdır ? 

Yapay zeka insana merhamet gösterir mi ?

Örnek vermek gerekirse psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili soru soran bir kullanıcının verileri ile yapay zekanın kendince bir karar alarak kullanıcıya zarar vermeyeceği ne malum ?Bunun için henüz kimsenin özgün bir fikri söz konusu değil. Peki yapay zeka bizim ne kadar işe yarayıp yaramadığımızı neye göre değerlendirecektir ?

İçerik Üretimi

Chat GPT ile yazmış olduğunuz bir yazının devamını getirebilir, yazmış olduğunuz dilekçenin teknik ayrıntılarının düzeltilmesini ona bırakabilirsiniz. Şimdilik ingilizce dilinde oldukça gelişmiş olan Chat GPT Türkçe’de de yetenekleri şaşırtıcı düzeye çıkmış durumda. Fakat burada tartışılması gereken diğer noktada Chat GPT’nin zekamızın evrimini nasıl şekillendireceğidir. Bundan 40 sene önce fare işaretçisi ile iki defa tıklamanın bir anlam ifade etmediği dünyamızda şu anda iki kere tıklamanın çok anlam ifade ettiği bir noktaya varmış bulunmaktayız.

Yabancılaşma

Yazın ve içerik alanlarında tembelliğe itilen insanoğlunun kendisine yabancılaşmasının önüne nasıl geçilecektir ? Yabancılaşma bağlamında şiir yazan bir robot insanoğlunun anlam karmaşına itmeyecek midir ?

Google Müdahalesi & İnternet Anayasası

Google tartışmasız Dünya’nın en büyük teknoloji firmalarından bir tanesi. Eleştirilmesi gereken bir konu ise Google’ın uluslararası internet anayasası üzerine yeterince bir çalışma yapmamasıdır. Esas tartışılması gereken yazının ve görselliğin şekillendirdiği internet dünyamızda Chat GPT zekasal evrimin ve gelişmenin önüne nasıl ket vuracağıdır.

Chat GPT Birini Yaratabilir mi ?

Dostoyevski’nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza’nın karakteri Rodion Romanoviç Raskolnikov insanlara acımasızca faiz vererek onları sömüren tefeci bir kadını öldürür. Öldürürken onun perişan halde yaşayan kız kardeşini görgü şahidi olduğu için onu da öldürür. Sonrasında romanda hukuk öğrencisi olan Raskolnikov karakterinin vicdan muhasebesine şahit oluruz. Dönemin çarlık Rusya’sına, yiyecek yemek için bedenini satanlar, yozlaşmış devlet yönetimi, yalnız bırakılan halkın panoramasına bakarız.

chat gpt

Ya Suç ve Ceza’yı Chat GPT yazarsa ?

Rodion Romanoviç Raskolnikov karakteri tefeci kadını öldürür. Olaya şahit olan tefecinin zavallı kız kardeşini de öldürür. Polis soruşturmasında ipuçlarını öykünün içerisindeki en zayıf halka olan Katerina İvanovna Marmeladova’ya yönlendirerek bütün olaylara matematiksel boyuttan bakacaktır. İşin şakası bir yana yapay zeka ne acı çekecektir. Ne de vicdan azabı duyacaktır.

İnsanlık medeniyetini şekillendiren tablolar, romanlar, yazılar, ideolojiler, besteler, müzikler bunları terk etmek için henüz erken değil mi ?