Çırçır Makinesi Nedir,Nasıl Çalışır

Çırçır Makinesi Nedir,Çırçır Makinesi Ne İşe Yarar,Keten ve kendir için kullanılan çırçır makineleri, bir besleme tablası ile, üzerlerinde vurucu ve kırıcı uzun kollar bulunan birkaç silindirden meydana gelir.

Besleme tablasına yatırılan kurumuş bitki gövdeleri, makine içine girerken, dönen kollu silindirler yardımıyla kabuk ve odun kısımları kırılarak makine altına dökülür.

Böylece üzerlerindeki kabuklardan sıyrılmış olan lif demetleri, makinenin öteki tarafından çıkar.

Pamuk elyafını çekirdeğinden ayırmakta kullanılan çırçır makinelerinin mekanik özellikleri daha değişiktir ve bugün sanayide kullanılan başlıca tipleri şunlardır:

Çırçır Makinesi Nasıl Çalışır

Silindirli çırçır makineleri (Roller-Gin).

Bu tip makineler yine bir besleme kafesi (tablası) ile, üzerinde oluk ve tutucu çizgiler bulunan kösele parçalarıyla donatılmış bir silindirden meydana gelir.

Pamuk elyafı, hızla dönen bu silindirdeki kösele parçalarına yapışarak silindirle birlikte döner.

Öte yandan elyafa yapışık olan çekirdekler, yine bu silindir üzerinde belirli aralıklarla yerleştirilmiş madeni bir lama tarafından tutulduğu için elyaftan sıyrılarak ayrılır.

Çekirdeklerin üzerine mekanik olarak vuran bir bıçak, bu ayrılmayı kolaylaştırır.

Testereli çırçır makineleri (Saw-Gin).

Bu tip makineler üzerlerinde çok ince testere dişleri bulunan, birbirine yakın dizilmiş ve dakikada yaklaşık olarak 450 devir yapan 60-81) tane yuvarlak çelik testereden meydana gelir.

Bu testereler, madeni bir ızgaranın parmaklıkları arasına girer ve ızgaranın öteki tarafında bulunan pamuk yığını içindeki pamuk elyafını yakalayarak çeker.

Elyafa yapışık, olan çekirdekler ise, ince ızgara aralıklarından geçemeyerek elyaftan ayrılır.

Bir cevap yazın