Devetabanı Nasıl Yetiştirilir,Çeşitleri

Devetabanı Nasıl Yetiştirilir,Uzun ümürlü, dayanıklı bir süs bitkisi olan devetabanının gövdesi bazı çeşitlerde sürünücü ve bazı çeşitlerde ise sanlıcıdır.

Keza yaprakları da çeşitlerine göre, büyük yırtmaçlı, orta boyda yürek şeklinde, küçük yeşil ve sarı alacalı olur.

Bu bitkiye halkımız deve tabanı, aslan pençesi, kaplan postu, beş parmak gibi isimler vermektedir

Devetabanı Çeşitleri

Vatanı olan Amerika’nın tropik bölgelerinde deve tabanının 200 kadar türü vardır. Bunlar içerisinden ülkemizde en çok tanınan çeşitle şunlardır:

1.İri yırtmaçlı yapraklı devetabanı: Kısa boylu, yaprakları parlak, koyu yeşil renkli, muntazam yırtmaçlı, gayet güzel bir çeşittir.

Boğum araları da kısadır. Büyük salonları, otel, banka ve lokanta hollerini süslemede kullanılır.

2.Yapraklan hafif yırtmaçlı sarılıcı devetabanı: Bu devetabanımn gövdesi sarılıcı olduğundan salonlarda, hollerde, lokantalarda ve otellerin kapılarının yan ve üst kısımlarının süslenmesinde kullanılır.

3.Küçük yapraklı sarılıcı devetabanı: Küçük sivri yürek şeklindeki yeşil yapraklarının üzeri sarı alacalıdır. Çok güzel ve dekoratif bir görünüşe sahip olduğundan bu çeşitte, bundan önceki çeşitte olduğu gibi oda, salon süslenmesinde kullanılır.

Devetabanı Yetiştirilmesi

Devetabanı başlıca iki şekilde üretilmektedir.

1.Göz çeliği ile

2.Daldırma ile

1.Göz çeliği Ue devetabanının üretilmesi: Ancak sıcak limonluk ve seralarda kış aylarında yapılır. Çeliğin alınması tıpkı bundan evvel kauçuk ağacında olduğu gibidir.

2.Daldırma ile devetabanının üretilmesi: Bu usulde üretme daha ziyade sarılıcı devetabanı çeşitlerinde uygulanır.

Deve Tabanı Bitkisinin Bakımı

Üretilecek çeşidin saksısı seradaki yastıklar üzerine yatırılır. Gövde üzerinde kaç tane yaprak varsa, yaprakların gövdeye birleştiği kısmın altına keskin bir bıçak ile bir çentik yapılır.

Gövdenin toprakla temasını sağlamak için uç tarafından bir ağaç çatal sokulur ve üzerine 3-4 parmak kalınlığında harçlı toprak örtülür.

Bir müddet sonra çakı ile açılan halkalardan kökler meydana gelir. Aradan 2 – 3 ay geçtikten sonra her köklü yaprak kesilerek birer saksıya dikilir ve gölgeli yerlerde itina ile bakılır.

Devetabanının sevdiği toprak, % 25 ince elenmiş dere kumu ve % 25 eski çürümüş elenmiş koyun gübresi karışığıdır. Saksı değiştirmek gerekirse ilkbaharda, mart ayında yapmalıdır.

Devetabanı soğuktan korkar. Kışın ısı derecesi 15 – 20 olan ılık veya yarı gölgeli yerlerde muhafaza edilmelidir.

Yaz aylarında saksılara 3-4 günde bir bol su, kış aylarında ise haftada bir su vermelidir.

Yapraklarının üzerindeki tozlar ara sıra ıslak süngerle silinmelidir. Devetabanı saksılarının toprağına senede bir defa kompoze gübre, yazın sulama esnasında bir iki defa sulandırılmış şerbet verilirse yaprakları daha büyük, parlak ve canlı olur.

Devetabanı Nasıl Yetiştirilir

Devetabanı Nasıl Yetiştirilir

Bir cevap yazın