Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Dionysos Solomos | Şair Biyografileri |

Dionysos Solomos Yunan şairi (Yunanca: Διονύσιος Σολωμός, 1798 8 Nisan – 1857 9 Şubat). Girit asıllı soylu bir ailedendi.

İtalya’da, Cremona’da, sonra Pavia üniversitesinde okuduğu sıralarda ilk İtalyanca şiirlerini yazdı.

Yunan bağımsızlık savaşı (1821), modern yunanistan Dionysos Solomoshalk şarkılarının Fauriel tarafından yayımlanması (1824-1825) Solomos’u yunan şiirine yöneltti.

1823’te yazdığı Hymnos is tin Eleutherian’ın (Hürriyet Marşı) Stanislas Julien tarafından Fransızcaya çevrilip, Fauriel tarafından yayımlanmasıyla (1825) şair birdenbire üne kavuştu.

1824’te lord Byron’ın ölümü üzerine uzun bir şiir yazdı, 1828’de Mesolongion’da kuşatılanlar için Eleutheroi Poliokimenoi (Hür Kuşatılmışlar) adlı destanına başladı.

Dante’nin Convivio adlı eserinde İtalyancaya övgü yazması gibi, Solomos da halk ağzı Yunancanın kullanılışı üzerine bir Diyalog (Dialogos) yazdı.

Solomos’un, geniş hacimli bitmemiş yazıları da vardır: Lambros, Kritikos (Giritli), 1 Gynaikatis Zakynthu (Zanta’lı Kadın), Pascal’i andıran bir üslupta kaleme aldığı Porphyras Engomio tu Ugu Phoskolu’su (Foskolo’ya Övgü), İtalyanca yazdığı mensur şiirleri onun sanatındaki duruluğu, inceliği ortaya koyar.

Solomos, lonia şiir okulunun ustası olmakla kalmamış, Yeni Yunanistan’ın en büyük şairi sayılmıştır.

Korfu’lu besteci N. Mantzoryos’un bestelediği Hürriyet Marşı 1865’ten beri yunan milli marşıdır.

Bir yanıt yazın