Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Kültür-Sanat

Düşüş – Albert Camus,Kısa İnceleme | Kültür,Sanat |

Düşüş albert camus konusu, Düşüş albert camus özet,Düşüş – Albert Camus İnceleme (La Chute), 1956’da Fransız yazarı Albert Camus tarafından yayımlanmış olan hikâye.

Amsterdam: kozmopolit bir liman, kozmopolit bir ban Amsterdam veya herhangi bir yer. Bir adam kendini anlatır, kendinden söz eder, yalnız o konuşur.

Muhatabanın sesi duyulmaz ve yüzü görülemez. Bu adam ona Jean-Baptiste Clamence adını verir, bu ad kendi adı değildir, ama bunun hiç bir önemi yoktur.

Kimdir bu adam öyleyse? Bu yalnız tanımaya, tanınmağa susamış her insanın sorduğu; «Ben kimim?» sorusuna cevap vermek içindir.

Adam konuşur, hayatını yazar. Böylece Jean-Baptiste Clamence’ın, kadınların âşık olduğu, kendinden hoşnut, büyük davaların ünlü bir avukatı olduğunu öğreniriz.

Bir gün, belki de kendisini hiç ilgilendirmeyen bir kahkaha, hayatının düzenini bozuverir; sonra bir gece kendini Sen nehrine atan bir kadın çığlığı duyar. Bu çığlığa karşılık verme gücünü de kendinde bulamaz.

Bu çığlık ikiyüzlülüğünü, ağır biı suçla bozulmuş varlığını, suçluluğunu açığa vurur. Bir ara rezilce yaşamağa başlar, fakat ününü ve gücünü kaybetmesi suçluluğunu azaltmaz. Nihayet bu bitip tükenmeyen yargılamaya dayanamayarak kaçıp gider.

Şehir değiştirir, adını değiştirir, Amsterdam’ın kenar mahallelerinde bir «tövbekâr-yargıç» olur. Değerlere inanmış bir insan olan ve bunların ikiyüzlülüğünü ortaya çıkaran Clamence onların düşüşlerini de görür.

Başkaldıran insan tipiyle Camus rahat ettiren bir ahlâkın bulunmadığı dersini vermeye çalışır, «insan» adına hak kazanabilmek için de bu sonsuz acıyı seçmek ve kavranılmayan bu ebedî çağrıya uymak gerektiğini öne sürer.

Bir yanıt yazın