Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Edmund Burke Kimdir,Hayatı | Yazar Biyografileri |

Edmund Burke Kimdir İngiliz siyaset adamı ve yazarı (Dublin 1729’a doğr.-Beaconsfield 1797).

Edmund Burke Hayatı

Hukuk öğreniminden sonra kendini edebiyata verdi.

Vindication of Natural Society (Tabiî Toplumun Savunması) Edmund Burke[1756] adlı ilk Önemli eserinde kendinden önceki kuşakların çok belirsiz olan akılcılık ve yaradancılığına karşı tepkisi görülür.

1759’da, çağındaki olayların bir çeşit yıllığı olan Annual Register’i (Yıllık Tutanak) kurdu.

Sonra siyasete yöneldi ve 1765’te, Lord Rockingham’ın yanına özel sekreter olarak girdi; bu, uzun bir dostluğun ve aynı zamanda siyasî başarısının başlangıcı oldu.

Avam kamarasına girince, birçok topluluğa bölünen Whig partisini yeni baştan kurdu.

Burke, sistemciliğe ve soyut fikre karşıydı, somut ve sınırlı sorunları ele alıp yavaş yavaş ve yasaya uygun bir şekilde çözmek taraftarıydı.

Siyasi dehası, oldukça dar olan bu felsefeye devrimci dinamizmin bile yıkamayacağı bir güç kazandırdı.

Böylece halk kitlelerinin taşkınlıklarına ve saray entrikalarına karşı savaşmak için liberal ve muhafazakâr Whig aristokrasisine, gerekli güven ve gücü sağladı.

1765’te, kral hükümeti amerikan sömürgelerini, isteklerine aykırı olarak vergiye bağlayınca Burke, kralın keyfî idaresine karşı çıkarak, sömürgeli Ingilizlerin de anavatan halkına tanınan haklardan yararlanmalarını şiddetle savundu.

Hiç sevmediği Pitt’in sunduğu, büyük yenilikler getirecek olan seçim tasarısına karşı çıktı, sonra 1782’de kısmi bir reformu kabul ettirmeyi başardı, böylece birçok kraliyet memurunun bağışıklıklarını kaldırtmış oldu, İngiliz siyasetini az çok güçlendirdi ve monarşi etkisine şiddetli bir darbe indirdi.

Dostu Fox’un Pitt ve Shelbume’a olan düşmanlığını paylaşarak, Fox-North (1783) anlaşmasını sağladı, böylece Shelburne’un düşmesine yol açtı; bunun üzerine Portland’ın kabinesine girdi.

Daha çok Hindistan sorunlarıyla ilgilenen Burke, dostu Francis’in de etkisiyle 1781 ’den sonra Hindistan siyasetindeki tutumunu beğenmediği Hastings’e karşı çıktı.

1784’te parlamentoda Hastings’e karşı bir soruşturma açtırdı.

Galles prensinin ateşli taraftarı olarak 1788’de bir sinir krizi geçiren George III’ün yerine tam yetkili bir naip bulunmasını istedi.

Fransız ihtilâli patlak verince buna açıkça karşı çıktı ve Reflections on the Revolution in France (Fransız ihtilâli Üzerine Düşünceler) [1790] adlı eserinde halkın ayaklanmasını yerdi.

Bundan sonra Fox ile olan dostluğu ve partisinin birliği pahasına mücadelesine devam etti; buna karşılık yeni kurulan muhafazakâr parti Tory direnme gücünü Burke’nin bu davasındaki heyecanından aldı.

Bir yanıt yazın