Eğirdir Gölü,Özellikleri

Eğirdir Gölü,İsparta ili sınırı içinde yer alan, doğal bir çukurlukta suların birikmesiyle oluşmuş tektonik bir göl olan Eğirdir gölünün (ya da Eğridir Gölü) (488 km²), kuzey-güney doğrultusunda uzunluğu 50 km’yi bulur.

Genişliği Kuzey kesiminde 10 km’yi, güney kesiminde 16 km’yi bulur; buna karşılık orta kesiminde genişliği en çok 2 km’dir.

Eğirdir Gölü Özellikleri

Eğirdir GölüKuzey kesimine Hoyran gölü adı verilen, büyük bir bölümünde derinliği 6-7 m bulan, en derin yeriyse 13 m’yi bulan Eğirdir gölünün suları, buharlaşmanın şiddetlenmesi ve kollarında suların azalmasıyla haziran ayı başında alçalmaya başlar.

Eylül ayında en düşük düzeye iner; çok geçmeden yeniden yükselmeye başlayarak ilkbaharda en yüksek düzeye ulaşır.

Güney kesiminde iyice darlaşarak 16 km uzunluğunda, 2,5 km genişliğinde bir olukla (Boğazova) Kovada gölüne bağlanan gölde, balıkçılık (tatlı su levreği) oldukça gelişmiştir.

Zengin balıkçılık ve kerevit potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da büyük önem taşıyan gölden, çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, ortalama 25 km uzunluğundaki bir kanalla bağlandığı ve Eğirdir’in güneyinde küçük bir göl olan Kovada Gölü’nü de beslemekte ve dolayısıyla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da bu gölden karşılanmaktadır.

Ayrıca, 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır.

Gölde, Eğirdir’e bir karayoluyla bağlanmış bulunan iki küçük adacık bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü Güneybatı kıyısı önündeki 2 küçük adadan Yeşilada’nın (öbürü Canada) üstünde Eğirdir kentinin mahallelerinden biri yer alır.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Bir cevap yazın