Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Ertuğrul Faciası ve Türk Japon İlişkileri | Tarih |

 

Ertuğrul Faciası – Özet, Ertuğrul Faciası Hakkında Bilgi, Ertuğrul Firkateyni Faciası, Ertuğrul Firkateyni Hikayesi,Ertuğrul Faciası ve Türk Japon İlişkileri 18 eylül 1890 tarihinde Japonya’ya yaptığı bir dostluk ziyaretinden dönerken Oshima burnundaki kayalıklara çarparak batan Türk savaş gemisi.

Ertuğrul Firkateyni Hikayesi

Ertuğrul Faciası1854’te İstanbul tersanelerinde yapılan firkateyn üç direkli ve 2 344 tonluktu. Hem makine hem de yelkenle hareket ediyordu.

Ancak geminin ana itici gücü yelkenlerdi.

600 Beygir kuvvetindeki makinesi ise yardımcı bir itici güç aracı olarak kullanılıyordu.

Ertuğrul Faciası – Özet

Ertuğrul firkateyni, Abdülhamid II tarafından 1887’de Japon imparatorunun amcasının bir savaş gemisiyle İstanbul’a yaptığı dostluk ziyaretini iade amacıyla Japonya’ya gönderildi.

15 Temmuz 1889 günü kafile başkanı albay Osman Bey ve gemi kumandanı yarbay Ali Beyin yönetiminde 1092 türk denizcisi Japonya’ya hareket etti.

Aynı yıl Heybeliada’daki Bahriye okulunu bitirmiş olan bütün deniz teğmenleri de gemiye alınmışlardı. Firkateyn Süveyş kanalını geçerek Aden, Cidde ve Bombay’a uğradı, burada müslüman halk tarafından parlak törenlerle karşılandı.

Seylan adasındaki Colombo limanından Singapur’a gelindiğinde kafile kumandanının amiralliğe terfi ettirildiği hakkındaki padişah iradesi de gemiye ulaştı.

Singapur’dan sonra sırasıyla Saygon ve Honkong limanlarına uğrayan gemi, nihayet 28 haziran 1889’da Yokohama limanına demirledi.

Japon imparatoru türk amiraline saray arabasını göndererek kendisini sarayda kabul etti.

Türk denizcilerinin kötü talihi Yokohama’da başladı.

37 Denizci koleraya yakalanınca gemi karantinaya alındı ve Türkiye’ye dönüş 33 günlük bir gecikmeye uğradı.

Ertuğrul firkateyni 15 eylül 1890 günü Yokohama’dan ayrılabildi.

Ancak 16 eylülü 17’ye bağlayan gece çıkan ve 210,220 fırtınaları diye anılan ünlü tayfun geminin arka direğini dibinden devirdi, dalgâlar tekne üzerinde geniş yaralar açtı.

Makine ve kazan dairelerine su girdi ve bütün çabalara rağmen Ertuğrul firkateyni kurtarılamadı; 18 eylül 1890 günü Oshima burnundaki kayalıklara sürüklenerek battı.

Amiral Osman Paşa başta olmak üzere bu deniz faciasında 587 türk denizcisi şehit oldu.

Kazada kurtulanlar japon donanmasına ait gemilerle İstanbul’a getirildi.

Ertuğrul faciasında ölen türk denizcilerinin hatırasına Japonya’da üç anıt dikildi.

Bunlardan ilkini Oshimalılar, İkincisini 1920’de türk-japon ticaret komitesi, üçüncüsünü de 1936’da Türk hükümeti yaptırdı.

 
Ertuğrul Faciası
Ertuğrul Faciası
Ertuğrul Faciası
 

Bir yanıt yazın