Evde Lale Yetiştirme Teknikleri

Evde Lale Yetiştirme Teknikleri En çok tanınmış lâle cinsleri içerisinde darwin lâleleri, şekillerinin güzelliği ve çiçeklerinin uzun saplar üzerinde çok dayanması ve erkenci olmalarından dolayı evler için çok makbuldürler.

Lâle soğanlarının dikilecekleri tahta kasalar güzelce temizlenir, içersine geçen sene gübrelenmiş iyi bahçe toprağından 3 ölçü ve 1 ölçü de ince dere kumu karıştırılır ve konur.

Bu harçlı toprağa suni gübre asla ilave etmemelidir.

Lâle soğanları 10 cm. aralıklar Uç bir sıra halinde geniş kök tablası aşağı ve sivri tarafı yukarı gelmek üzere kasa içerisindeki harçlı toprağa dikilir.

Soğanların uçları, kasa kenarı ile bir hizaya gelecek derinlikte gömülmelidir.

Sonra bolca sulanır ve karanlık, serince bir yere tahta kasalar yerleştirilir. Burada soğanlar sürmeden kök çıkarmaya başlarlar. Bu iş için en elverişli ısı 7 – 9 derecedir.

Evlerinde bodrum katı bulunmayanlar, şayet bahçeleri varsa, bahçenin gölge bir duvar dibinde küçük bir çukur açmalıdır.

Lâle soğanları dikilen tahta çiçek kasalarını buraya koymalı ve üzerini 20 – Santim kalınlığında ince toprakla örtmelidir.

Tahta kasalardaki lâle soğanlarını ara sıra kontrol etmeli toprağın kurumasına izin vermemeli, gerektiği zaman sulanmalıdır.

Normal olarak dikimden 10 – 12 hafta geçtikten sonra lâle soğanları köklerinin teşekkül ettiği ve uç kısmının da sürmeye başladığı görülür.

Bundan sonra tahta kasalar evde 18 ısı dereceli ılık yerlere alınmalı ve sürmeye başlayan lâle soğanlarının üzerine birer küçük mukavva külah veya küçük fincan saksılar geçirmeli, suyunu eksik etmemelidir.

Aradan 10 gün geçtikten sonra ışık ve ısı hava etkisi ile lâleler tamamıyla çiçeklerini açar.

Sümbül, nergisler de aynı şekilde tahta kasalar içerisinde yetiştirilir. Pencere ve balkonların süslenmesinde kullanılır.

Evde Lale Yetiştirme Teknikleri

Evde Lale Yetiştirme Teknikleri

Evde Lale Yetiştirme Teknikleri

Evde Lale Yetiştirme Teknikleri

Bir cevap yazın