Evde Sümbül Yetiştirme,Teknikleri

Evde Sümbül Yetiştirme Bunun için dışardan sağlam, dolgun sümbül soğanları satın alınır.

Bunlar serin ve karanlık yerlerde saklanır. Sürmeye başlayınca üst kısmı geniş ve destekli,boynu da alt tarafı yine geniş olan cam şişe veya vazoların içerisine su doldurup sümbül soğanları kadeh gibi olan yere yerleştirilir.

Soğanları vazolara yerleştirmeden önce dikkat edilecek önemli nokta, ilk önce vazoların içersinin temiz olması gerekir.

Sonra çiçek açtırılacak sümbül soğanı da temizlenmeli, kök tablası üzerinde eskiden kalma kurumuş kök parçacıkları varsa dikkatle yok edilmelidir.

Vazonun geniş kısmına oturtulan soğanın kök tablası kısmı suya değmemelidir.

Su ile soğan arasında yarım santim kadar bir boşluk kalmalıdır. Nemli hava soğanın köklenmesine yardım eder Vazoya soğanı koyduktan sonra üzeri yine bir siyah külahla örtülmelidir.

Bundan sonra vazo, sıcaklığı 10 – 12 dereceden fazla olmayan serin bir yere konulmalıdır Şayet bu ortam karanlık değilse vazonun üstü siyah bir kâğıtla örtülmelidir ki sümbül soğanı su içerisine köklerini salıvermeye başlasın.

Vazoda su eksildikçe tamamlanmalıdır. Hiçbir zaman soğanın tablası su ile temas etmemelidir. Aksi halde soğan çürür.

Soğanın beyaz kökleri vazonun içerisini doldurmuş ve sürgün de külahı kaldıracak kadar uzamışsa vazo buradan alınarak oda ve salonlara daimi aydınlık yerlere konur.

Ekim ayında vazoya konulan sümbül soğanları normal olarak yılbaşında çiçek açmaya başlarlar. Bir defa çiçek açan bu vazo soğanları artık ikinci defa kullanılmaz.

Güzel kokulu ve gösterişli çiçekleriyle bahçelerimizi ve evlerimizi süsleyen beyaz zambak ile yine soğanlı çiçeklerden gösterişli çiçekleriyle çoban çiçeği (Amaryllis) ve klivya gibi saksı çiçeklerini de evlerde lâle gibi yetiştirmek mümkündür.

Bir cevap yazın