Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Fahri Korutürk Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Fahri Korutürk Kimdir Türkiye Cumhuriyetinin altıncı cumhurbaşkanı.

Fahri Korutürk Hayatı

Fahri Korutürk1961 Anayasasının cumhurbaşkanına tanıdığı yetkilerin sınırlı oluşundan doğan sıkıntı, en çok Fahri Korutürk’ün cumhurbaşkanlığı sırasında hissedildi.

Bu sıkıntıların başlıcaları, 1973 seçimlerinden sonra 1977 seçimlerinde de hiçbir partinin tek başına iktidar olmaya yetecek oy alamaması üzerine hükümet başkanlarının bulunması konusunda ve hükümet değiştikçe TRT genel müdürlüğüne yapılan atamalar konusunda ortaya çıktı.

1976’dan sonra, parlamentoda daha da belirginleşen sağ sol ayrılığı, cumhurbaşkanının tarafsız kalmasını güçleştiriyordu.

1977 seçimlerinden sonra kurulan Ecevit hükümetinin cumhurbaşkanınca onaylanması, MC partilerinin tepkilerine yol açtı.

Korutürk’ü kınar bir tutum benimseyen muhalefet partileri, yeni hükümeti «Çankaya hükümeti» diye nitelediler.

Daha da ileri giderek, TBMM başkanlığına gönderdikleri tezkerede, cumhurbaşkanının yetkilerinin TBMM’ce gözden geçirilmesini, gerekirse Anayasa’da buna göre değişiklikler yapılmasını ve meclisler gerekli bulursa, görevinden çekilmesini sağlayan maddeler konmasını istediler.

1980 yılında yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı ve 12 Eylül 1980 askerî müdahalesine kadar Cumhuriyet Senatosu tabii üyeliği sürdü.

1944 yılında Emel Hanım’la evlenen ve üç çocuğu olan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987’de vefat etti.

Fahri Korutürk
Fahri Korutürk
Fahri Korutürk

Bir yanıt yazın