Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Filippo Brunelleschi Kimdir,Hayatı | Ressam Biyografileri |

Filippo Brunelleschi Kimdir İtalyan ressamı, mimarı ve heykeltıraşı (Floransa 1377- 1446). İlk eğitimini kuyumculuk ve heykeltıraşlık alanlarında çalışarak yaptı.

Filippo Brunelleschi Hayatı

1401’de Ghiberti’nin birincilik aldığı, vaftizhanenin ikinci kapısı için açılan yarışmaya katıldı, sonra Donatello ile birlikte Roma’ya gitti, eskiçağ eserlerini inceledi.

Floransa’ya döndü, Santa Maria del Fiore kilisesinin oval başlığını sekizgen bir kasnak üzerine değişik bir biçimde ve ustalıkla oturtarak ön plana geçti.

Bu başarısıyla mimarîye yeni bir anlayış getirdi.

Antik sanat kaynaklarından beslenerek çok iyi bildiği perspektif kurallarının verdiği imkânları özel bir anlayış içinde ve ustaca kullandı.

Eklemlenen hacimlerin iç ilişkileri ve belli bir ritmle dağıtılmış yüzeyler arayarak ahenk ve anıtsallık sağlamak Brunelleschi’nin yöntemidir.

Bu alandaki en büyük başarısı, sonradan Pazzi kilisesinde de (1429-1446) uyguladığı motifleri ile kullandığı kare planla ve kubbeli San Lorenzo âyin eşyası hâzinesidir (Sacristia) [1420].

San Lorenzo’da bazilika tipini (1421-1423), Santa Maria del Fiore kilisesinde de merkezî planı uyguladı (1436’da başlandı, yarım kaldı).

Bu yapıların duvarlarındaki derin oyuklar Brunelleschi’nin iç mekân ve ışıklandırma düzeninde kazandığı kesin ustalığı gösterir ve yeni bir ifade tarzı sayılır.

Aynı gelişmeler Santo Spirito kilisesinde de (1444) görülür, özlü ve açık düzenimi halk yapılarında olduğu kadar Guelfi’ler ve Pitti saraylarında, Ospedale degli innocenti’nin kemer altlığında da uyguladı.

Yapılarında Toscana roman üslûbundan yararlandı, fakat onlara antik sanattan aldığı motifleri daha kesin bir şekilde uygulamasını bildi.

Brunelleschi’nin Rönesansı başlatan sanatçılar arasında en tutarlısı olduğu söylenebilir.

Filippo Brunelleschi Eserleri

 Filippo Brunelleschi
Filippo Brunelleschi

Bir yanıt yazın