Gelin Çiçeği Üretimi,Bakımı

Gelin Çiçeği Üretimi Genellikle düğünlerde gelinlere sunulan bu çok zarif kıymetli beyaz çiçeğe, gelin zambağı, su zambağı, kala gibi isimler de verilir.

Kalalar; saksı içersinde odaları, salonları, kış bahçelerindeki havuzların süslenmesinde ve kesme çiçekçilikte çok kullanılır.

Yüksek fiatla satılır. Yumrulu çiçekler grubundan olan kalanın yaprak sapları etli olup beyaz çok gösterişli çiçekleri yaprak saplarının orta yerinden çıkar. Limon kokusunu andıran hafif bir kokuya sahiptir.

Beyaz, sarı renkli çiçekli çeşitleri olduğu gibi  pembe ve eflâtun çiçekli çeşitleri de islah edilip üretilmiştir.

Gelin Çiçeği Üretilmesi

Kala iki şekilde üretilir: Birimcisi tohum ile, İkincisi ise ana yumrunun yanında meydana gelen yavru yumruları ayırmak suretiyle olur.

Tohum ile üretmede meydana gelen bitki ancak üçüncü yıl çiçek açar. En çok uygulanan yavru yumrularla yapılan üretmedir.

Yaz sonunda ana bitkinin yumrularından küçük yavru yumrular alınır. İçersine harçlı toprak doldurulmuş tahta kasalara 5 cm derinliğinde ve 10 cm. aralıklarla dikilir.

Burada büyütülen kalalar,saksılara alınır. Ana yumruların dikim zamanı eylül ayıdır.

Yumrular içerisi aynı miktarda dere kumu, bahçe toprağı, yaprak çürüntüsü ve elenmiş eski koyun gübresinden meydana gelen harçlı toprak doldurulmuş saksılar içerisine dikilir.

Bu saksılar bahçenin güneşli bir yerine konulur. Kış gelince saksılar seralara veya odalara alınır.

Kalalar, ocak ayından mayısa kadar çiçek açarlar. İri çiçek açması için saksıları sık sık sulamak gerekir. Hatta kala saksıları seralardaki havuzlar içerisine oturtulur.

Mayıs – haziran aylarında kalaların yaprak ve saplarıyla beraber toprakları da iyice kuruduktan sonra yumrular saksılardan çıkarılır ve gölge bir yerde bir müddet daha kurutulur.

Ana yumrulardan çıkan yavru yumrular ayrıldıktan sonra dikim zamanına kadar saklanır.

Bir cevap yazın