Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Gürer Aykal Kimdir,Hayatı | Müzisyen Biyografileri |

Gürer Aykal Kimdir,Türk orkestra yöneticisi. (1942-Eskişehir).

Gürer Aykal Hayatı

Müziğe babasının verdiği derslerle başlayan sanatçı, 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi, Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak keman bölümünü bitirdikten sonra kompozisyon bölümüne geçerek Adnan Saygun’un sınıfından mezun Gürer Aykaloldu.

Şeflik öğrenimini yurtdışında yapan Aykal, 1969’da kompozisyon bölümünü bitirip orkestra yönetim uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere’ye gönderildi.

Londra’da Guildhall Müzik Okulu yüksek yöneticilik sınıfında ve Royal Academy’de; İtalya’da Academia Chiciana ve Roma’daki Santa Cecilia’da çalışmalarını tamamladı.

Orkestra şefliği alanında tecrübelerinden yararlandığı isimler arasında George Hurst, Andre Prévin ve Franco Ferrara gibi ünlü şefler vardır.

İngiltere’de Royal Academy’yi bitirdiğinde, bu diplomayı 21 yıl içinde almayı başaran ilk kişiydi

Türkiye’de yasal olarak atanan ilk orkestra şefi oldu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığına atandı.

Santa Cecilia Konservatuarı’ndan onur derecesiyle mezun oldu.

Sanatçı, 1973 yılında yurda dönmüş, kazandığı başarılarından 1981’de “devlet sanatçısı” unvanı verildi.

1986’dan sonra İndiana Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü başkanı oldu; çeşitli yabancı ülkelerde konuk şef olarak konserler yönetti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefliğinin yanı sıra Lubbock Texas Senfoni Orkestrası’nda baş konuk şef olarak çalıştı.

Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyeliği de yaparken, 1992’de yeniden etkinliğe başlayan Ankara Oda Orkestrası’nın yönetimini üstlendi.

1999’da kendi isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan ayrıldı, bu dönem Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı kurdu.

2000–2004 yılları arasında Antalya Orkestrası’nı kurup geliştirdi.

ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği’ni ve Genel Müzik Direktörlüğü’nü yürüttü ve ayrıca “Profesör Emeritus” unvanı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi Gürer Aykal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne (MSGSÜ) kadrolu profesör olarak atandı (2006).

Aynı zamanda konservatuvarın ‘Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Başkanlığı’ görevini de üstlenen Gürer Aykal, Borusan İstanbul Filarmoni’nin Daimi Şefliği görevini ve Genel Müzik Direktörlüğünü de yürütüyor.

Bir yanıt yazın