Gustav Robert Kirchoff Kimdir?

Gustav Robert Kirchoff Kimdir,(1824, Königsberg, Prusya – 1887, Berlin),Alman fizikçi,matematikçi. Heidelberg’e gitti ve Berlin’de matematiksel fizik dersleri verdi (1875). 1859’da, aldığı ışımaların tümünü soğuran ışıksız cisim kavramını tasarladı.

Gustav Robert KirchoffBu cismin yayma ve soğurma gücüyle ilgili kanunları açıkladı. Ama onu asıl ölümsüzleştiren buluşu spektroskop’tur. Bunsen ile bu aleti, tayf çizgilerinin kimyasal elementleri nitelediğini ispatlamak için kullandı ve tayf analizi metodunu kurdu (1859).
1861’de gene Bunsen ile birlikte spektroskop yardımıyla, sezyum ve rubidyum elementlerini buldu. Güneş tayfındaki d çizgisinin sodyum buharından ileri geldiğini gösterdi. Çizgilerin alt üst edilmesine dayanan ünlü deneyi, akkor gazların, kendi yayımladıkları ışınımları bile soğura bileceğini ispatladı.

Kirchhoff ayrıca kol akımlarına uygulanan genel formülleri buldu; titreşen plaklar üstüne araştırmalar yaptı; hidrodinamikte kesiklilik yüzeyleri teorisini ortaya attı ve nihayet optikte Fresnel’in dalga teorisini geliştirdi.

 

 

Bir cevap yazın