Güzel Öten Kanarya Üretimi | Kanarya Bakımı |

Güzel Öten Kanarya Üretimi...Kalıtımın, kişilerin yetenek ve becerilerinin belirlenmesindeki büyük payı, bugün bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmaktadır.

Nasıl, ana ve baba tarafından ataları hep esmer derili ve siyah saçlı olan bir çiftin çocuklarının beyaz tenli ve sarı saçlı olması beklenemez ise, kanarya üretiminde de, ötücülük açısından anne ve baba tarafından olumsuz  nitelikler getiren bir çiftin yavrularının, üstün ötüş yeteneğine sahip olabileceği düşünülemez.

Seçkin ötücülüğe sahip olabilecek yavrular elde etmenin en önemli koşulu, iyi bir kalıtımı bünyelerinde bulunduran dişi ve erkek kanarya çiftleştirmektir.

İyi bir ötücülüğe sahip erkek kanaryanın, kalıtım yoluyla bu yeteneğini yavrularına geçirmekten öte bir değeri vardır: Eğiticilik.

Bilindiği ‘üzere, kanarya yavrusu, getirdiği iyi bir ötme yeteneği ve taklit becerisinden başka bir değere ve bilgiye sahip değildir.

Kötü bir eğiticinin yanında kötü bir ötücü, iyi bir eğiticinin yanında iyi bir ötücü olacağı kuşkusuzdur.

İşte, iyi bir ötücü olan baba kanaryanın yanında büyüyen ve yetiştirilmesi sırasında eğitmen olarak kullanılan bu babanın ötüş stilini ve bilgisini kazanan yavrular, ilerde beğenilen ötücü birer kanarya olacaklardır.

Üretimde Amaç Seçkin Biçim Renk ve Tüy Özelliği İse:

Üretim amacıyla yola çıkan kişi böyle bir gaye de taşıyabilir.

Konumuzun başlarında, kanaryaların tanıtımı sırasında değindik, kanarya yaban olarak birkaç değişik renk özelliği göstermekle birlikte, genel olarak pek büyük bir gösteriş ve görkeme sahip bir kuş değildir.

Bununla birlikte kanarya üzerinde çalışan meraklılar, özellikle Belçika, Hollanda ve İngilizler onlara, biçim, renk ve tüy özellikleri olarak pek çok yeni değerler ve güzellikler kazandırmışlardır.

Bu bilgiler yeniden gözden geçirilirse, hangi tür kanaryaların nasıl elde edildiği hakkında bilgi sahibi olmamız mümkündür.

Bu yöntemler ve uygulamalar izlenerek ayni sonuçlara ulaşılabilineceği gibi, bu bilgilerin ışığı altında daha değişik çalışmalar yapılabilir, olumlu ve yüz güldürücü sonuçlar sağlanabilir.

Gözönüne alınması gereken bazı temel prensiplerin var olduğu, bu temel prensiplerin sağladığı bilgilerin bilinçli olarak kullanılmasıyla başarıya ulaşılacağı son derece kesindir.

Bunları birkaç noktada toplayabiliriz.

1. Kalıtım (MENDEL YASALARI)

2. Biyolojik Devreler (FLİES YASALARI)

3. Beslenme

4. Çiftleştirme Teknikleri

5. Yetiştirme Teknikleri

Bir cevap yazın