Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Heinrich Himmler Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Heinrich Himmler Kimdir Alman siyaset adamı (Münih 1900 – Lüneburg 1945).

Heinrich Himmler Hayatı

Heinrich HimmlerHür birliklerde militan iken (1920) nazilere bağlandı, Gregor Strasser’in sekreteri oldu ve Münih darbesine (1923) katıldı.

Teşküâtçılık kabiliyeti sayesinde 1929’da Hitler’in özel muhafızlığına getirildi (Reichsführer S.S.). Hitler iktidara geçince siyasî polis (Gestapo) şefi oldu (nisan 1934).

Onun bu görevi sırasında şansölyenin hasımları idam edildi.

Bu idamların yapıldığı geceye «uzun bıçaklar gecesi» denir (30 haziran 1934).

Alman polisi yüksek şefi (1938) olarak, Hess ve Göring ile nazi triumvirasını kurdu; komünistlerle yahudiler Reich’ta ve ona bağlı ülkelerde merhametsizce katledildiler.

İdamlar, ayaküstü yargılamalar, toplama kampları Himmler’in silâhlarıydı, ikinci Dünya savaşında içişleri bakanı oldu (kasım 1943) ve faaliyet alanını genişletti: işgal edilen Avrupa’da terörü hâkim kıldı, adı ölüm kampları ile birlikte anılmaya başladı.

Heinrich Himmler Nasıl Öldü

20 Temmuz 1944’te başarısızlığa uğrayan komplodan sonra, Almanya içindeki bütün silâhlı kuvvetlerin kumandanı oldu. Kont Bemadotte’nin aracılığından yararlanarak müttefiklerle kabulü imkânsız bir mütarekeyi görüşmeye yanaştı (şubat 1945).

Hitler tarafından görevinden uzaklaştırılınca Schleswig’e gitti, orada ingilizler’in eline düştü. sonra da intihar etti.

Heinrich Himmler
Heinrich Himmler

Bir yanıt yazın