Henriette Rosine Bernard

Henriette Rosine Bernard Fransız kadın tiyatro oyuncusu (Paris 1844-1923). Sanat hayatına 1862’de Comedie-Française’de başladı, oradan ayrılarak, 1869’da Odeon’da Coppee’nin Passant’ ındaki (Gelip Geçen) başarılı oyunuyla kendini gösterdi. 1872’de yeniden Comedie–Française’e girdi; Phedre, Hernani, Ruy Blas’da parlak başarılar kazandı.

Sonra, bu tiyatro ile ilgisini ansızın kesti (1880). Yabancı ülkelerde uzun turnelere çıkmaya başladı (Amerika’ya dokuz defa). Fransa’da bulunduğu sürelerde, Vaudeville’de Fedora’yı, sonra Porte-Saint-Martin’de Theodora, Tosça, Jeanne d’Arc gibi eserlerde oynadı.

1893’te Renaissance tiyatrosunun yöneticisi oldu ve orada la Princesse Lointaine (Uzaktaki Prenses), Lorenzaccio, la Samaritaine (Samiriye’li Kadın), la Ville Morte (ölü Şehir) piyeslerinde büyük başarı kazandı.

1898’de Châtelet meydanındaki Nations tiyatrosunu kiralayarak oraya kendi adını verdi. Hamlet’i ve Aiglon’u oynadı; 1915’te bir bacağı kesildi. Maurice Rostand’ın la Gloire’ını canlandırdı ve çevirdiği filmin çekimi tamamlanmadan öldü.

Sarah Bernhardt, şaşılacak derecede lirik bir yaradılıştaydı; «altın sesi»nin sevimliliği, temiz diksiyonu, güzelliği ve temsillerdeki dramatik gücü ile eşsiz bir sanatçıydı. l’Aveu (İtiraÇ, Adrienne Lecouveur piyesleriyle yazarlığı denedi ve oldukça fanteziyle yüklü bir Memoires (Anılar) bıraktı.

Henriette Rosine Bernard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir