Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Herbert von Karajan Kimdir,Hayatı | Müzisyen Biyografileri |

Herbert von Karajan Kimdir Avusturyalı orkestra şefi ( (5 Nisan 1908 – öl. Anif, Avusturya] 1989).

Herbert von Karajan Hayatı

ABD Adalet Bakanlığı.Kesin tavrı ve titiz yorumuyla orkestra yönetiminde mutlak bir otorite olarak belirmiş, 34 yıl süreyle Berlin Filarmoni Orkestrası’nın tarihinde yeni bir dönemi başlatmıştır.

Herbert von KarajanPiyanoda üstün yetenekli bir çocuktu.

Salzburg’daki Mozarteum’da öğrenim gördü.

Orkestra şefi olarak ilk kez 1927’de Almanya’nın Ulm kentinde dinleyici karşısına çıktı. 1927’den 1941’e değin Ulm ve Aachen’de, 1938’den 1945’e değin de Berlin Devlet Operası’nda orkestra yönetti.

1955’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın müzik yöneticisi oldu.

1955’te ABD’de ilk kez dinleyici önüne çıktığında nazi karşıtı gösterilerle karşılaşan Karajan’ın, naziler ile olan ilişkileri konusunda araştırma yaptınldığını açıkladı.

Gerçekten de 1933-1942 arasmda Nazi Partisi üyesi olan Karajan, savaştan sonra bir Müttefik mahkemesinde aklanmıştı.

1983’ten itibaren Berlin Filarmoni Prkestrası üyeleriyle arasında çıkan sorunlar, ilişkilerin gittikçe gerginleşmesine yol açmış, Karajan, dünyanın en büyuk orkestralarından biri durumuna getirdiği ve birlikte en büyuk başarılarım elde ettiği bu orkestradan, ölümünden kısa bir süre önce istifa ederek ayrılmıştı.

Meslek yaşamı boyunca pek çok fırsatı değerlendirme olanağı bulan Karajan, sanatsal özgürlüğe düşkün bir müzikçidir.
Serinkanlı bilinçlilik ve coşkulu duygusallık arasında mantıksal bir bağ kurmayı başarmış, yorumlarında yalnız müzik yeteneğini değil, inanılmaz içgüdüsüyle bestenin özünü kavrama gücünü de ortaya koymuştur.
Wagner operalarının yanı sıra tümünü plağa doldurttuğu Beethoven ve Brahms senfonilerindeki yorumu da kusursuz kabul edilir.

Bir yanıt yazın