Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Hindenburg Savunma Hattı | Tarih Bilgileri |

Hindenburg Savunma Hattı Birinci Dünya Savaşı’nda Alman ordusunun Batı Cephesi’nde kurduğu savunma hattına verilen ad.

Sahra tahkimatıyla ilgili en modern araçlarla altı ayda meydana getirilen Hindenburg hattı, esas olarak Hindenburg Hattıbirbirini takip eden şu üç hattan meydana gelmiştir :

1. Lille şehrinin batısından geçen Siegfried hattı.

Bu hat Arras ile Vaillysur-l’Aisne arasını La Fere yoluyla birleştirdikten sonra Peronne, Roye ve Soissons’dan geçerek cephenin kirişini meydana getiriyordu.

2. Escaut ile Moselle arasında bulunan ve (Conde ve Valenciennes yoluyla Tournai’yi Wâssigny ile birbirine bağlayan) Hermann, (Laon’pn kuzeyinde) Hunding, (Rethel ile Vouziers arasındaki) Brürihild, (Dun ile Spincourt arasındaki) Kriemhild ve (Briey’in önünde, Saint-Michel çıkıntısının karşısında bulunan) Michel mevzileri boyunca uzanan ikinci bir hat.

3. daha geride de Anvers-Brüksel-Meuse hattı adıyla anılan ve yapımına yeni başlanmış olan hat. Almanlar birinci hatta (Siegfried hattı) 16 mart 1917 günü çekildiler.

Bu durum cepheyi 70 km kısaltılmış oluyordu. 26 Eylül 1918’den itibaren, Cambrai yönündeki müttefik saldırılarının başlıca hedefi bu hattı ele geçirmekti.

Sissonne bölgesinde bulunan ve iyi takviye edilmiş olan Hunding mevkii ise 5. ve 10. Fransız orduları tarafından 15 ile 30 ekim 1918 arasında yapılan zorlu muharebebeler sonucunda ele geçirilebildi.

Bir yanıt yazın