Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

İeper Savaşları | Tarih Bilgileri |

İeper Savaşları 1914-1912 arası İngiliz birliklerinin ieper bölgesinde giriştikleri çarpışmaların tümüne verilen ad.

İeper Savaşları

«Flandres’ın kapısı» sayılan teper çıkıntısının savunması, Birinci Dünya savaşı sırasında İngiliz ordularının Batı cephesindeki en başarılı dönemidir.

İeper Savaşları

Gerçekten belçika ve fransız birliklerinin desteğiyle ingilizler burada 1919’dan 1918’e kadar sürekli olarak çarpıştılar.

14 Ekim 1914’te «Flandres savaşına» katılan French’in birlikleri Almanları İeper’den çıkarttılar ve Fransız tümenlerinin desteğiyle 13 kasıma kadar Württemberg dükünün şehri geri almak için yaptığı bütün saldırılara karşı koydular.

Flandres cephesinde Messines ile Houthulst ormanı arasında dağlarla çevrili bir çıkıntı meydana getiren ieper bölgesi, 4 kasımdan itibaren Joffre’un emriyle Britanya ordusunun ikmal merkezi Calais üssünü koruyacak bir savunma yeri haline getirildi.

22 Nisan 2 mayıs 1915 arası Steenstraat ve Langemark arasında yeniden hücuma uğrayan ieper çıkıntısını savaşta ilk olarak boğucu gaz kullanan Almanlar kuşattılar ve şehrin 5 km yakınına ulaştılar.

1917’de ehemin des Dames bozgunundan sonra ingilizler ieper çıkıntısı üzerinden yeniden saldırıya geçerek Belçika kıyısını Almanlardan temizlemeyi denediler; Haiy kumandasında saldırıya geçen müttefikler 27 haziran – 6 kasım arasındaki çarpışmayı kazanarak Almanları 1914’teki mevzilerine püskürttüler.

Nisan 1918’de ieper, alman saldırılarına karşı koyarak onların Flandres tepeleri Nieppe ormanı ve Bethune’de kalmalarını sağladı.

5 Ay sonra 27 eylülde müttefikler teper bölgesini kesinlikle ele geçirdiler.

İeper Savaşları

Bir yanıt yazın