Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Juan Lamote De Grignon | Biyografi |

Juan Lamote De Grignon İspanyol bestecisi ve orkestra yöneticisi (Barcelona 1872-1949).

öğrenimini Barcelo-na konservatuvarında tamamladı.

Orkestra şeıfi olarak sanat hayatına atıldı (1902), birçok turne düzenledi.

1911’de Barcelona Senfoni orkestrasını kurdu, 1914’ten itibaren Belediye bandosunu yönetti ve bunu üfleme çalgılar senfoni orkestrası haline getirdi.

Halk eğiticisi olarak önemli katkısı oldu, ülkede duyulmamış birçok senfonik eserin tanınmasını sağladı.

Orkestra için yazılmış birçok eseri, üfleme çalgı topluluklarına uyarladı ve bu alanda düzenleyici olarak ün kazandı.

1917’de Liceo konservatuvarı yönetmenliğine getirildi, 1943’te, Valencia Belediye orkestrasını kurdu ve yönetti.

Başlıca eserleri: bir orkestra trilojisi; Nochebuena (Noel Gecesi) [19021 oratoryosu; Poema Romantica (Romantik Şiir) ve Hispanicas (Ispanyollama); dinî müzik; pek azı yayınlanan 150 şarkı (Violetas) [Menekşeler]; piyano parçaları ve üfleme çalgı toplulukları için katalan halk dansı.

Oğlu Rİcardo, viyolonselci, besteci ve orkestra yöneticisiydi (Barcelona 1899-1962), babasının yanında besteci olarak yetişti.

Barcelona Senfoni orkestrasında ve Liceo Büyük tiyatrosunda viyolonsel çaldı, daha sonra, Belediye bandosu şef yardımcısı, Valencia belediye orkestrası şefi ve Barcelona Belediye orkestrası şef yardımcısı oldu.

Çok sayıda eser verdi: La Flor (Çiçek) adlı bir çocuk operası: Vallelnclan’ın metni üstüne bir opera-komik (La Cabeza del Dragon [Ejderin Başı]); baleler (Un Prado [Otlak], Suenos [Rüyalar], Divertimento [Divertis-man]); senfonik eserler (Cuento Gracioso [Nazik Hikâye], Ofrenda [Sungu], Epitalamio [Düğün Şarkısı] ve Enigmas [Muammalar] 1951).

Son iki eser orkestra ve koro için yazılmıştır.

Ayrıca ses ve orkestra için birçok şarkı, koro ve bando için J.M. de Sagarra’nın Joan de VOs adlı şiirini, koro eserleri ve katalan halk dansları besteledi, uyarlamalar yaptı, öğretici kitaplar da yazdı: Sintesis de Tecnica Musical (Müzik Tekniği Sentezi) [1948].

Bir yanıt yazın