Jutland Deniz Savaşı,Muharebesi | Tarih Bilgileri |

Jutland Deniz Savaşı,Birinci dünya savaşındanda alman ve ingiliz donanmasının karşılaştığı, galibi belli olmayan deniz muharebesi.Falkland’da Pasifik filosunu kaybettikten sonra Alman Deniz kuvvetleri kendi limanlarında kalmıştı.

Jutland Muharebesi

Jutland Deniz SavaşıAmiral von Scheer kumandasındaki açık deniz filosu 1916’da İngiltere’nin denizler üstündeki gözetimini yanıltmaya kalkıştı.

İngiliz Büyük filosunun kumandanı amiral Jellicoe, alman filosunun Skagerrak boğazına doğru yola çıktığını önceden haber alarak tam yolla harekete geçti, Kuzey denizinde dolaşmaya başladı.

Öncüsü (amiral Beatty’nin kumandasında 6 kruvazör), 31 mayısta saat 14,00’e doğru amiral von Scheer filosunun öncüsüyle (Hipper kumandasındaki 5 kruvazör) karşılaştı.

İngilizler, güneye doğru çekilen Almanların son süratle ardına düştüler ve saat 16,30’a doğru alman filosunun büyük kısmını görecek mesafeye ulaştılar.

Fakat bir dönüş hareketiyle ve bütün alman filosunu amiral Jellicoe emrindeki kuvvetlere doğru çekmek üzere peşlerine takarak kuzeye doğru çekilmeye başladılar.

Böylece, birbirlerine karşı ilerleyen iki tarafın filoları saat 18, 00’e doğru temasa geçti.

Altı kol halinde ilerleyen İngiliz filosu, kruvazörler başta olmak üzere pruva hattı düzeninde açılarak alman filosunu çember içine aldı.

İngilizler, düşmanın 22, 6 kruvazörüne (daha ilk kayıplarla 3’e inmişti) karşılık 28 zırhlıydı.

Almanların 5,33 kruvazörüne karşılık 13 kruvazörü ve yaklaşık olarak 80 muhribe karşılık düşmanın aynı sayıdaki muhriplerine karşı savaşa soktular.

Görüş şartlarının elverişli olmamasına rağmen karmakarışık top ateşleri başladı.

Almanlar ustalıkla düşmandan sıyrılmayı başardılar; bu esnada alman torpidolarından birinin açtığı yaylım ateşi, İngiliz gemilerini, aralıklarını açmak zorunda bırakarak çemberin gevşemesine yolaçtı.

Bütün gece İngiliz flotillaları, kendi limanlarına çekilmekte olan Almanlara saldırdılar; alman filosu 1 haziranda kendi limanlarına ulaştı.

İngilizler Jutland Deniz Savaşı meydanına hâkim oldularsa da, 6 kruvazör, 8 torpito kaybettiler, ölü sayısı 6 000’i buldu; alman kayıpları da 1 zırhlı, 5 kruvazör, 5 torpido ve 2 500 ölü idi.

Taktik alanda Jutland Deniz Savaşı, Alman Deniz kuvvetleri için bir başarıydı (daha isabetli atışlar, daha sağlam gemiler).

Almanlar çok büyük bir zarara uğramadan işin içinden çıkmış bulunuyordu.

Fakat stratejik bakımından İngilizler deniz üstünlüğüne sahip durumda kaldılar ve alman zırhlıları bir daha limanlarından çıkmayı göze alamadı.

Yalnız, bundan sonra 19 ağustosta bir çıkış yapmaya kalkıştılarsa da İngiliz filosunun harekete geçtiğini öğrenince geri döndüler.

Amiral Scheer, Kazandığı başarının ertesi günü alman imparatoruna şunları yazıyordu: «Savaşın zaferle sona ermesi, ancak İngiliz İktisadi hayatının çökmesi ve dolayısıyla İngiliz ticaret gemilerine karşı çok sayıda denizaltılar kullanmakla elde edilebilir.» .

Bir cevap yazın