Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

GenelSağlık

Kalıcı Makyaj ve Hiv Tehlikesi

Son yıllarda özellikle çalışan kadınlarda oldukça revaçta olan kalıcı makyaj uygulaması ne kadar sağlıklı ?

Kalıcı makyaj, yüzünüzdeki bazı bölgelere renk veren bir güzellik uygulamasıdır. Kalıcı makyaj, cildinize doğal veya yapay renk maddelerinin enjekte edilmesiyle yapılır. Bu sayede, cildinizde kalıcı bir renk oluşur ve her gün makyaj yapmanıza gerek kalmaz. Kalıcı makyajın faydaları olduğu gibi bazı tehlikeleri ve zararları da vardır. Bu yazıda, kalıcı makyaj ile HIV bulaşması arasındaki bağlantıyı ele alacağız.

kalıcı makyaj tehlikesi
Kalıcı Makyaj Hiv Tehlikesi

HIV, insan bağışıklık yetmezliği virüsüdür. HIV, kan, meni, vajinal sıvı, anne sütü gibi vücut sıvılarıyla yayılan bir virüstür. HIV, bağışıklık sistemini zayıflatır ve AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) adı verilen ölümcül bir hastalığa neden olabilir. HIV’in kesin bir tedavisi yoktur, ancak ilaçlarla virüsün etkisi azaltılabilir.

 

Kalıcı makyaj uygulamasında kullanılan malzemelerin sterilize edilmemesi veya birden fazla kişiye kullanılması halinde, HIV taşıyan kanın cildinize enjekte edilmesi ihtimali vardır. Bu durumda, HIV pozitif bir kişiden kalıcı makyaj yaptıran bir kişiye virüs geçebilir. Bu yüzden, kalıcı makyaj yaptırmak isteyen kişilerin, bu işlemi yapacak olan salonun temiz ve kaliteli olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Ayrıca, kalıcı makyaj malzemelerinin her müşteri için yeni ve sterilize edilmiş olması da çok önemlidir.

Kalıcı makyaj ile HIV bulaşması, çok ciddi bir sağlık problemidir. Bu problemi önlemek için, kalıcı makyaj yaptırmadan önce ve sonra şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Kalıcı makyaj yaptıracak olan salonun lisanslı, tecrübeli ve uzman bir ekip tarafından yönetildiğinden emin olun.
  • Kalıcı makyaj yaptıracak olan salonun, işlem öncesi ve sonrası müşterilerine HIV testi yaptırdığını veya yaptırmasını tavsiye ettiğini sorun.
  • Kalıcı makyaj yaptıracak olan salonun, işlem sırasında kullandığı malzemelerin sterilize edildiğini veya tek kullanımlık olduğunu gösteren belgeleri görmek isteyin.
  • Kalıcı makyaj yaptırmadan önce, alerji, enfeksiyon, yan etki, komplikasyon gibi olası tehlikeler hakkında bilgi edinin ve onay formu imzalayın.
  • Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra, işlem yapılan bölgeyi temiz ve kuru tutun, doktorunuzun önerdiği bakım ürünlerini kullanın ve düzenli olarak kontrol ettirin.

Kalıcı makyaj, güzellik ve estetik amaçlı seçilen bir uygulamadır. Ancak, bu uygulamanın bazı tehlikeleri de bulunmaktadır. Bu tehlikelerden biri de kalıcı makyaj ile HIV bulaşmasıdır. Bu tehlikeyi en düşük seviyeye indirmek için, kalıcı makyaj yaptırmadan önce ve sonra dikkatli olmak ve gerekli tedbirleri almak gerekir. Kalıcı makyaj yaptırmak isteyen kişilerin, bu konuda bilinçli ve sorumlu hareket etmeleri, hem kendilerinin hem de başkalarının sağlığı için önemlidir.

Türkiye’de Artan Hiv/Aids Vakaları

Türkiye’de AIDS vakaları, son yıllarda hızla artış göstermektedir. AIDS, HIV virüsünün neden olduğu, bağışıklık sistemini zayıflatan ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. HIV, vücut sıvılarıyla bulaşan bir virüstür. Korunmasız cinsel ilişki, kan yoluyla bulaşma ve anne sütüyle bulaşma, HIV’in en sık görülen bulaşma yollarıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılında 4 bin 19 olan HIV tanı sayısı, pandemi nedeniyle 2020’de 2 bin 900’e geriledi. Ancak bu rakam 2021 yılı itibariyle yeniden yükselişe geçti. Geçen yıl Türkiye genelinde 80 kişiye AIDS, 2 bin 922 kişiye ise AIDS’e neden olan HIV tanısı konuldu. Bu her gün 9 kişinin HIV tanısı aldığı anlamına geliyor.

Türkiye’de HIV virüsü ile yaşayanların en yoğun olduğu yaş aralığı 20-45’tir. Vakaların yüzde 80’i erkek, yüzde 19’u kadındır. Bulaş yolları ülkemizde yüzde 44 civarında cinsel yolla, yüzde 30’u heteroseksüel ilişkide oluşmuştur. Kalan yüzde 55’e nasıl bulaştığını bilmiyoruz. İşte burada bütün şüpheler sahte pigment ürünleri, çin makinelerinin kullanımı ve denetim eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Akıl İlaç Derneği’nin bir araştırma şirketiyle yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de AIDS vakaları 2030’a kadar yüzde 113 artacak. 2030 yılında Türkiye’de HIV/AIDS vaka sayısı toplamda 74 bin 227’e yükselecek. Araştırma HIV/AIDS’e bağlı yıllık ölüm sayısının ise 100’e ulaşacağını öngörüyor3. HIV bağışıklık yetmezliğine neden oluyor. Erken teşhis ve düzenli tedavi, hastaların hayatlarını olağan şekilde sürdürmesini sağlıyor.

Kalıcı Makyaj Uygulamasında Çin Tehlikesi

Özellikle İstanbul’da eğitim veren kalıcı makyaj kurslarında başta mast kalıcı makyaj makineleri olmak üzere satışı ve pazarlanması yapılmaktadır. Fakat bu ürünler yüzde 98 oranında Çin’den bavul ticareti ile getirilmektedirler. İnternet başta instagram ve facebook reklamları ile pazarlanmaktadırlar. Ürünün CE kontrolü ve diğer kontrol belgeleri istenildiği zaman bu belgeler gösterilememektedir.

Kaçak çin ürünleri
mast kalıcı makyaj ürünleri