Kanaryalarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır | Kanarya Bakımı |

Kanaryalarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır, En kolayı, ötüşleri izlemekle yapılanıdır.

Kanaryalarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır
Adaları ve civarındaki adalarda sürüler halinde yaşayan yabani kanaryalar şu özellikleri gösterirler: Ortalama uzunlukları on iki santim kadardır.

Erkek kanarya, makara çekmek tabir edilen uzun süreli ve nağmeli ötüşlerle öterken; dişi, o da yalnızca üreme çağında olmak üzere, kısa ötüşlerde bulunur.

Normal zamanlarda ise yalnızca cıvıldadığını duymak olanağını bulabiliriz.

Bundan başka erkek kanaryaların başları daha büyük, gaga ve göğüs çevrelerindeki tüyler daha parlak, gözleriyse yuvarlak biçimlidir.

Yine dişiye oranla daha hareketli ve daha az ürkektir.

Bununla birlikte gereğinde daha kesin bir ayırımda bulunabilmek için, kanaryanın kuyruk altına bakılması yeterlidir.

Erkek kanaryanın anüs yöresinin düşey yöne doğru eğik olmasına karşın, dişinin anüs yöresi yatay yöne paraleldir.

Adaları ve civarındaki adalarda sürüler halinde yaşayan yabani kanaryalar şu özellikleri gösterirler: Ortalama uzunlukları on iki santim kadardır.

Ağırlığı nadiren on beş gramı bulur.

Kanat uzunluğu erkekte ortalama 72, dişide ise ortalama 70 milimetredir.

İlk bakışta, sarı, yeşil ve siyah tüylerin bıraktığı izlenim, genel bir griliktir.

Yakından incelendiğinde, erkeğin boynunun yanlarının ve alnının sarı-yeşil, sırtının ise gri-kahverengi olduğu, sırtında ayrıca uzunlamasına siyah renkte bir kac çizginin bulunduğu görülür.

Dişisi ise renk bakımındcn erkeğine oranla daha soluk ve daha gösterişsizdir.

Doğada bulduğumuz, pek de öyle fazla bir gösterişe sahip olmayan bu kurumsuz kuş, yetiştiricilerin çabasıyla her biri saray asilzadesi seçkinliğinde pek çok yeni türler kazandı.

Kumral, düz sarı, gümüşi, beyaz sarı, altuni, portakal renkli, alaca, yeşil, yosun yeşili, mavi, kurşuni mavi, fulya renkli gibi düz renkte ve bunların melezlerinin oluşturduğu karma renkli kanaryaların, bugün seksenin üzerinde çeşidi bulunmaktadır.

Bu arada bazı kanarya türlerinin, tüy renginin ‘ötesinde biçimsel özelliklerle seçkinleştiklerini ve değerlendiklerini belirtmek gerekir.

Bunlardan «taçlı kanarya» adıyla anılanlar, başlarında tüyden birer şapka bulundurmaktadırlar.

Gövdelerindeki düz renkle zıt düşen koyu renkteki tepe tüyleri, onları büyük ölçüde çekici kılmakta ve parasal değerlerini astronomik diyebileceğimiz miktarlara yükseltebilmektedir.

Belçika Kanburu Kanaryası, Parisli Kıvırcık Kanarya, Hollandalı Kıvırcık Kanarya gibi, uzun ve bükümlü tüylere sahip, uzun gövdeli, iri, gösterişli kanarya türleri, biçimsel güzelliği, ses güzelliğiyle birlikte bulunduran değerli kanaryalardır.

Kanaryalarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın