Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Hobi

Kanaryalarda Göz Nezlesi,Tedavisi | Kanarya Bakımı |

Kanaryalarda Göz Nezlesi,Nedenleri,Tedavisi

Kanaryalarda Göz Nezlesi, Kanaryanın burnunda ve gözlerinde bir akıntı görüldüğünde, bunun, nezlenin ilk ve temel belirtileri olarak kabul edilerek derhal tedaviye başlanılması gerekir.

Kanaryalarda Göz Nezlesi Belirtileri

Hastalık ilerledikçe burnun tıkandığı, gözlerin çapaklandığı ve kanaryanın soluk almakta zorluk çektiği görülür.

Eğer önlem al n mazsa ,ağır oksijen yetersizliğinin ve mikrobik olan nezlen n yaptığı yüksek ateş sonucunda kanaryamızın ölmesi söz konusu olabilir.

Kanaryalarda Göz Nezlesi Nedenleri

Mikrobik olması nedeniyle başka kanaryalardan geçmesi mümkündür.

Bununla birlikte yukarıda değindiğimiz soğuk algınlığına bağlı olarak üşütme sonucu oluşması daha yaygın olarak gözlenen bir haldir.

Anî ısı değişiklikleri ve bazen de akşam üstleri yaptırılan banyo sonucunun ıslak veya nemli tüylerle bir gece geçiren kanaryanın şiddetle üşüterek nezleye tutulduğu çok görülmüştür.

Kanaryalarda Göz Nezlesi Tedavisi

İlk önlem olarak kanarya ısıca daha yüksek bir yere alınmalı ve eğer başka kanaryalar’a birlikteyse onlardan ayrılmalıdır.

Gözlerdeki çapaklar ve akıntı asitborikli suyla silinmeli, soluk almakla zorluk çektirecek oranda bir burun tıkanıklığı varsa, tuzlu suya batırılmış küçük bir tüy parçası burun deliklerine sokularak bu tıkanıklık giderilmelidir.

Bundan sonra, burun çevresi ve gözlere Sigmamycine merhemi sürülmeii, ancak burun deliklerinin tıkanmamasına ayrıca özen gösterilmelidir.

B ve C vitamini yüksek besinlerin verilmesinde, suyuna bal karıştırılarak vücut direncinin arttırılmasında yarar vardır.

Bu arada, hastalık geçinceye değin suyuna hergün bir damla Terramycine konulmalıdır.

Hastalık arazları kaybolduktan sonra, kafesin sodalı sıcak sularla veya asitborikli suyla güzelce yıkanıp güneşte kurutulması mikropların öldürülmesi açısından yararlıdır.

Bir yanıt yazın