Karol Szymanowski

Karol Szymanowski Polonyalı besteci (Tymoszowka 1882 – Lozan 1937).  1906-1908 Arasında Berlin ve Leipzig’te yaşadı; Wagner, Reger ve Strauss’un eserlerini inceledi; birinci senfonisinde bu bestecilerin etkisi görülür. Ses, solo ve orkestra için Penthesilea adlı senfonik şiirini İtalya’da yazdı. Hagith operasında yine Strauss’un etkisi sezilirse de, Krol Roger operasında (1924) kişisel bir anlatıma kavuşmuştur.

Viyana’da bulunduğu sırada Debussy ve Stravinskiy’in eserlerini keşfetti ve yalnız ses ve piyano için Liebeslieder des Hafis’i (Hafız’ın Aşk Şarkıları) bu ilhamla yazdı.

Yurduna yerleşerek birçok eser verdi: bir keman konçertosu, bir piyano konçertosu, Metopes, Üç Şiir, Masken (üç parça), bir piyano sonatı, yaylılar için bir dörtlü, lied’ler, 3. Senfoni. Milli balesi Harnasia’da ülkesinin folklorundan yararlandı. Ayrıca polca bir metin üstüne bir Stabat Mater, bir Veni Creator besteledi.

1926’da Varşova konservatuvarı yönetmenliğine getirildi; bir konçertante senfoni ve iki keman konçertosu yazdı. O tarihten sonra hastalığı yüzünden çalışmalarına uzun süre ara vermek zorunda kaldı.

Szymanowski’nin eserleri, Chopin ve R. Strauss gibi romantizmin iki uç sınırında gelişen, oldukça zengin, kişisel bir sentezdir.

Karol Szymanowski

Bir cevap yazın