Kaya Balığı Nasıl Avlanır,Kaya Balığı Çeşitleri

Kaya Balığı Nasıl Avlanır,Kaya balığı, isminden de anlaşılacağı üzere kayalık yerlerde yaşar. Aslında böyle olmakla beraber, bu balığın bazı türleri, çok yosunlu, çalılık ve kumluk yerlerde de yaşarlar.

Kaya Balığı Çeşitleri

Çok değişik türleri olan kaya balıklarının amatörlerce tanınan çeşitlerini aşağıda sıralayabiliriz:

Kum Kayası

Ortalama boylan 25 santimi bulur. Boz renktedir. Rengini biraz da yaşadığı yere uydurur. Ön sırt yüzgecinin son radyııslarında siyah bir leke vardır.

Hortum Kaya

Bu balığın sırt ön yüzgeçleri sert radyusludur. Radyus uçları ara zarlarından dışarı çıkıktır. Göğüs yüzgeçleri uzuncadır. Balığın rengi sarı kahverengine kaçar. Boyları genellike 15-18 santim arasında değişir.

Tekir Kaya

Tekir kayayı diğer kayalardan ayıran özellik hayvanın başındaki kırmızı lekelerdir. Balık öldüğü zaman bu lekeler kaybolur. Boyları 15-16 santimdir.

Kömürcü Kayası

Baş vücuda oranla çok iridir. Vücut kuyruğa doğru yuvarlak bir şekil alır. Boyları 15-18 santim olmasına rağmen etli balık olduğundan iri gözükür. Balığın rengi laciverde kaçan zeytuni renktedir.

Hurma Kayası

Diğer kaya balıklarına oranla vücudu ince uzundur. İlk bakışta etli balık olmadığı zannedilirse de hakikatte hurma gibi yenen bir balıktır. Boyları 10 santimi geçmez.

Küçük Kaya

Kuyruk dibinde büyükçe ve koyu siyah bir leke bulunan bu kayaların boyları 7 – 8 santimdir. Daha fazla büyümezler. Kıyılarda hemen her yerde bulunur.

Tatlısu Kayası

Derelerin denize döküldüğü veya tatlısuların denizle karıştığı yerlerde yaşar. Bazı defalar tatlısularda çok içerilere kadar girer.

Renkleri kirli kahverengidir. Galsamaları gelişmiştir, büyükçedir. Göğüs ve yan yüzgeçleri de gelişmiştir.

Her yeme atlar. Boyları 19-20 santim olur. Bu balığa dere ağızlarında ve biraz da derelerin içerlerine girdiği için bu isim verilmiştir.

Kaya Balığı Nasıl Yakalanır

Ömrü daha çok denizde ve denize yakın yerlerde geçer.Kaya balıkları kılçıksız denecek kadar etli balıktır.

Balık adeta kara turpa benzer, dış görünüşünün kirliliğine rağmen bombeyaz eti vardır. Hareketli ve kıvrak balıktır. Vücudu çok. kaygan sıvılı olduğundan zor tutulur.

Kaya balıklarının asıl avlanma zamanı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır. 25 – 30 santim boy ve 300 gram olanlarının yakalanmalarına rağmen tüm cinslerinin normal boylan 10 – 20 santim arasındadır.

Sepet, parakete ve olta ile çok tutulur. Sepet, izmarit sepetinin aynıdır. Sepet gözleri daha küçüktür.

Midye ve hamurla yemlenir. Parakete akyemle yemlenir. Takımda bir değişiklik yoktur. Paraketeyi döşerken kayaların yerini bilmek gerekir.

Olta ile avcılığı her bedenle yapılır. Daha çok dip bedeni kullanılır. Yatakları bilindiği takdirde olta ile çok seçme kayalar alınır. Balığın seçtiği yem yoktur.

Kurt, midye, akyem ve diğer yemleri ayırdetmeden yer.Çok aç gözlü bir hayvandır.

Yemi derhal yuttuğundan çok vakit iğneyi gırtlağından çıkarmak icabeder.

Amatörler yutulmuş iğneleri kolay çıkarabilmek için atkım kutularında ucu çatallı özel bir tel bulundururlar.

 Kaya Balığı Nasıl Avlanır

Bir cevap yazın