Kemal Sunal Kimdir,Hayatı

Kemal Sunal Kimdir,Türk tiyatro ve sinema . oyuncusu (İstanbul 1944).

Kemal Sunal Hayatı Kısaca Özeti

Gazetecilik Yüksek Okulu ndaki öğrenimini yanda bıraktı. Bir süre amatör topluluklarda çalıştıktan sonra Kenterler Tiyatro Topluluğu’nda profesyonel oldu (1966); Kemal SunalFadik Kız ve Deli ibrahim oyunlarında oynadı.

1967 – 1970 arasında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, Masalar, Yalova Kaymakamı, Hababam Sınıfı, Nina, Murtaza, Hamhum Şarolop adlı oyunlarda sahneye çıktı.

Bir sezon Ayfer Feray Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na girdi. Burada 1974’e değin Astronot Niyazi, Dün Bugün, Gergedan, Habudiyar, Yar Bana Bir Eğlence adlı oyunlarda rol aldı.

İlk filmini 1972’de çevirdi: Tatlı Dillim. 1984 başlarında çevirdiği film sayısı 50’yi buldu. Yüzünü kullanışıyla ve cana yakın tiplemesiyle, halkın en sevdiği güldürü sanatçılarından biri oldu.

Kapıcılar Kralı (1977) adlı filmindeki kompozisyonuyla, SİYAD’ ın (Sinema Yazarları Derneği) En îyi Oyuncu ödülü’ün aldı.

1978 Antalya Film Festivali En İyi Oyuncu ödülü’nü de alan sanatçının öbür başlıca filmleri: Salak Milyoner, Hababam Sınıfı, Salako, Kibar Feyzo, Zübük, Gol Kralı. Sark Bülbülü. Şabanoğlu Şaban vb.

Bir cevap yazın