Kırmızı Han – Balzac (Kısa özet)

Kırmızı Han – Balzac Bu garip ve dramatik macera, Paris yüksek sosyetesinde, bir yemek sırasında bankacı Hermann tarafından anlatılır. Aslen bir alman olan Hermann bu macerayı yıllarca önce Napolyon savaşları sırasında Fransızlar tarafından Andernach’ta tutuklandığı sırada birinden dinlemiştir.

İki genç cerrah (Prosper Magnan ile arkadaşlarından biri) yıkılan fabrikasını bırakıp kaçan bir sanayiciyle birlikte geceyi Andernach’ta bir han odasında geçirirler.

Konuşma sırasında sanayici içtiği şarabın etkisiyle bavulunda altın yüz bin frankla birçok elmas bulunduğunu açıklar. Üçü de yatarlar, fakat Prosper Magnan bir türlü uyuyamaz ve kalkar, vicdanıyla yaptığı bir mücadeleden sonra tekrar yatağına dönüp yatar.

Sabahleyin insan sesleriyle uyanır ve sanayicinin öldürülmüş olduğunu, yatağın üzerinde de onu öldürmeyi tasarladığı cerrahi aleti görür. Prosper askeri divana verilir ve cinayeti işlemeyi düşündüğünü itiraf eder.

Bütün deliller aleyhine olduğundan kurşuna dizilir. Bu sırada yemekte bulunan davetlüerden biri ve gerçek suçlu olan Frederic Taillefer ani bir fenalık geçirir ve ilâhi adaletin pençesinden yakasını kurtaramayarak ölür.

 

 

 

Bir cevap yazın