Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Tarih

Kız Kulesi | Tarihi Yapılar |

Kız Kulesi,Marmara denizinden istanbul’a girişte üsküdar’a yakın, denizin ortasında bir kaya üstüne inşa edilmiş tarihi yapı. Kız Kulesi’nin eski zamanlardaki isimleri, Damalis ve Leandros’dur.

Kız Kulesi Tarihçesi

Kız KulesiDamalis ismi, zamanın Atina kralı Kharis’in karısının adıdır. Damalis ölünce bu sahillere gömülmüş ve kuleye de bu isim verilmiştir. Ayrıca, Kule Bizans zamanı’nda “küçük kale” anlamına gelen Arcla olarak da anılmıştır.

İstanbul’un fethinden sonra adadaki mevcut kule yıktırılıp yerine ahşap bir kule inşa edilir. 1719’da bu ahşap kule çıkan yangınla kül olur.

1725 yılında şehrin Başmimarı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından kâgir olarak yeniden inşa edilir. Kule üst kısmı değiştirilerek üst tarafa camlı bir köşk ve onun üzerine de kurşunla kaplı bir kubbe eklenir.

Ünlü hattat Rakim Efendi kule kapısının üzerindeki mermere Sultan II. Mahmut’un tuğrasını taşıyan bir kitabe yerleştirir. 1857’de Kule’ye tekrar fener ilave edilir ve 1920 yılında fenerin lambası otomatik ışık sistemine kavuşur.

Kız kulesi hakkında, halk arasında söylenen çeşitli efsaneler vardır. En eski söylentiye göre mitoloji kahramanlarından Lean-dros, sevgilisi Hero’ya kavuşmak üzere boğazı geçerken kız kulesi civarında boğulur. Hatırasına bu anıt yaptırılır.

Bir kahin, imparator Kostantin’in kızının yılan sokmasıyla öleceğini bildirir. Kostantin deniz ortasına yaptırdığı kuleye kızını saklar. Fakat, kaderin önüne geçemez. Kuleye gönderilen bir üzüm sepetine saklanan yılan kızı sokar ve öldürür.

Bir başka söylentiye göre, halk kahramanı Battal Gazi, İstanbul’u almak için Tekfür sarayının karşısında yedi yıl bekler. Fakat asıl bekleyişinin sebebi Üsküdar tekfurunun kızına aşık olmasıdır. Battal, Şam fethi için buradan ayrılınca, imparator tekfurun kızını saklamak üzere Kız kulesini yaptırır. Seyyid Battal, Şam’dan dönünce kuleyi basar; kızı ve hazinesini alır, kaçırır.

 

Kız Kulesi

Kız Kulesi

 

Bir yanıt yazın