Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Kültür-Sanat

Klavsen Nedir,Özellikleri

Klavsen
Klavsen ,Salterion (veya psalterim) ve timpanon’dan

Klavsen Nedir,Salterion (veya psalterim) ve timpanon’dan çıktığı bilinen klavsen, telinin mızrap vazifesi gören kuş tüyü bir dille yanlamasına çalınması, her tuşa bir, daha doğrusu bir çift tel düşmesi ve çalgının dış görünüşünün bir arp’a veya yatık bir kanada benzemesi bakımından klavikord’dan ayrılır.

Klavsenin Özellikleri

XIV. yy.dan sonra dulce melos Ve eş ikiye adlı çalgılarla akraba sayılan klavsen’in Almanya’da clavicitherium denen ve dikine duran bir çeşidi daha vardı; ses genişliği daha o zamanlar dört oktavı bulmuştu.

A. de Zwolle (1440’a doğr.) ve Virdung’un (1511) bahsettiği bu çalgıda, Praetorius ve Mersenne’in (1636) dediğine göre, her notanın karşısında kimi sesdeş, kimi üst oktav (4 ayak) olarak ayarlanmış teller vardı.

Org örnek alınarak klavsen’e ikinci bir klavye eklendi; dört veya sekiz ayaklı zengin bir ses takımına imkan veren bu klavye alt klavye ile birleşerek çalgının ses dolgunluğunu arttırdı.

XVII. yy.da kırk beş tuşu bulunan, en azından on altı ayaklık bir telle donatılan klavsen, yapımcılarının (Anvers’de, Rückers ailesi ve i. Couchet; Paris’de, Denis’ler ve XVIII. yy.da Blanehet ve Taskin) ustalığı sayesinde parlak bir devir yaşadı.

Çok geçmeden tuşlarının sayısı elli beşe çıkarıldı ve 1750-1760 arasında yıldızı bir kere daha parladı, fakat piyano’nun rekabetinden kurtulamadı.

XX. yy. başlarından beri Gaveau,Pleyel,Neuper gibi firmaların yeniden klavye yapımına girişmeleriyle bu çalgı eski önemine kavuşmuş oldu.

 Klavsen
Klavsen
Klavsen

Bir yanıt yazın