Koli Basili Nedir?

Koli Basili Nedir,1884’te Escherich tarafından bulunan kolibasil (veya Bacterium coli commune), değişik şekilli, hareketli ve iki ucu kamçılı bir mikroptur.

Kolaylıkla boyanır, fakat gram almaz, 20°C ile 37°C arasında, havalı yerde üretilir. Kolibasil çok yaygındır ve pek çok çeşidi vardır. Çoğu zaman, insan bağırsağında çürükçül olarak yaşar, fakat bazı etkenler altında insanlarda, kolibosiloz adıyla bilinen çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Kolibasiloz

Patojen kolibasilin sebep olduğu hastalık.Kolibasil patojen hale geldiğinde, en başta ishal ve hafif kolera olmak üzere çeşidi rahatsızlıklara yolaçar. Ayrıca, sindirim yoluyla diğer organlara geçerek, mesela safra yollarında kolesistit, üreme-idrar yollarında bir yandan metrit ve salpenjit, öte yandan sistit ve piyonefrit yapabilir.

İdrar yolu kolibasiloz’unun, özellikle idrar yollarında bir bozukluk bulunması halinde depreşmesi ihtimali çoktur.

Burada kolibasiloz müzmin hale gelirse çabucak bir böbrek yetersizliğine sebep olabilir. Bu verilere dayanılarak yapılacak tedavi, bir yandan kimyasal maddeler (nitrofuranlar) ve antibiyotiklerle mikropları yok etmek, öte yandan hastalığın depreşme sebeplerini mümkün mertebe ortadan kaldırmaktır.

Bir cevap yazın