Köln Okulu

Köln Okulu Taht Üzerinde Meryem ana ve Çarmıha Geriliş (Berlin Devlet müzelerindeki iki kanatlı tablo) veya bir ara Üstad Wilhelm’e mal edilen Meryem’e Müjde (Köln müzesi) gibi eserler, menevişli altın zeminleri, hareketlerdeki saflık ve Kutsal Kitap’ı yorumlama yönünden minyatür tekniğine çok yakındır.

Azize Veronika Ustası ile (1440’a doğr.), Köln’lü sanatçılarının başlıca özelliği haline gelecek olan mistik duygu ağır basmaya başlar: nohut çiçeği tutan Meryemana’larda veya Azize Veronika’da aynı düşünceli ve sakin ifade görülür; Azize Ursula’nın Köln’e Gelişi’nin dikkate değer yönü, şehrin en eski manzarasını arka planda göstermesidir (1414’e doğr.).

Bununla beraber, Köln resim okulunun başlıca temsilcisi 1440 yılında Köln’e yerleşen Stefan Lochner’dir (1400’e doğr. – 1451).

Güller İçinde Meryemana, Kâhin Kralların Tapınması ve Tapınakta Takdim gibi eserlerinde vatanı olarak benimsediği bölgenin idealist eğilimine bir gerçekçilik tasası katar; gösterişli kumaşları, pırıltılı mücevherleri, silâhları sever; bütün tablolarında görülen derin mavi rengi öteki renklerden üstün tutar. Kendinden sonra gelen sanatçılar üstündeki etkisi inkâr edilemez: Meryemana’nın Hayatı’nın Ustası; Kutsal Akrabalık’ın Ustası; Aziz Bartholomaeus mihrabı’nın Ustası; Lyversberg ÇilesCnin Ustası.

XV. yy. sonlarında flaman ressamlarının devamcısı haline gelen Köln okulu sanatçıları, belki de flaman resminin etkisiyle, tabiat zenginliğini, manzara çeşitliliğini yavaş yavaş sezmeğe başladılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir