Kora Hastalığı Nedir

Kora Hastalığı Nedir,Ne Demek,Kora hastalığı ile ilgili hareketlerin bazen belirli bir sonuca yöneldiği sanılırsa da gerçekte bunlar mantıksız ve hiç bir amacı olmayan hareketlerdir.

Kora hastalığı
Kora hastalığı ile ilgili hareketlerin bazen belirli bir sonuca yöneldiği sanılırsa da gerçekte bunlar mantıksız ve hiç bir amacı olmayan hareketlerdir.

Çoğunlukla bu sarsıntılar yüzde, boyunda ve kollarda görülür.

Sydenham korası (Saint-Guy dansı), kora sendromunun en güzel bir örneğidir, Intani doğası olması muhtemel olan bu hastalığın müzmin eklem romatizması ile ilgisi vardır ve özellikle çocuklarda görülür.

Huntington korası, soydan geçme bir hastalıktır, kora ile ilgili hareketlerle beraber akıl yeteneklerinde bir zayıflama ile kendini gösterir ve erişkinlik çağında ortaya çıkar.

Bir menenjit, bir ansefalit, bir damar hastalığı, bir tümör veya travmanın belirtisi olan kora’larda vardır.

Bunlar genellikle yarı kora tipinde hastalıklardır (hemikora).

Morva’nın ipliksi kora’sı çok değişik bir hastalıktır.

Bunun başlıca belirtisi, kora hastalığına özgün hareketler değil, fakat kasların içinde meydana gelen ve hiç bir kımıldama veya sarsıntıya yolaçmayan, düzensiz ve sürekli kasılmalardır.

Kora evcil hayvanlarda çok az görülür.

Diyafram korası atta ve özellikle inekte görülen göğüs ve karında birdenbire meydana gelen sarsıntılarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Bir cevap yazın