Kortizol Hormonu Nedir Ne İşe Yarar

Kortizol Hormonu Nedir Ne İşe Yarar,Böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormonu. 

Kortizol Hormonunun Görevleri

Kortizol, büyük metabolizma fonksiyonlarının ayarlanmasında önemli bir rol oynar. Şeker metabolizmasında, kandaki şekerin normal bir seviyede kalmasını sağlar, karaciğerde proteinlerden yeniden glikojen yapılmasını kolaylaştırır.

Protein metabolizmasında azot katabolizmasını kolaylaştırır. Bu durum kas atrofisi, osteoporoz, büyümenin duraklaması hallerinde ve aşırı miktarda kullanıldığı zaman azotun eksilmesi halinde görülebilir.

Yağ metabolizmasında vücuttaki yağları harekete geçirir, özel bir şekilde dağılımlarını sağlar; yağlar sırtın üst kısmında toplanır, gövde ve yüzde şişmanlık görülür.

Su ve elektrolit metabolizmasındaki etkisi aldosteron’unkine göre daha önemsizdir. Yüksek dozda alınırsa, idrarda potasyum a-tılmasını artırır, sodyumunkini azaltır. Yumacıkların süzegenliğini artırarak sidik söktürücü etki gösterir.

Kortizol, iltihap önleyici ve antialerjik etkiler gösterir. İltihapların, kolagen ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bununla birlikte yeni kortikosteroyitlerin bulunuşu, kortizolün önleyici olarak kullanılmasını hayli azaltır. Buna karşılık kortizol, kortizon ve dezoksikortizon ile beraber böbreküstü bezi yetersizliğinin (Addison hastalığı) başlıca tedavi elemanlarından biridir.

 

Bir cevap yazın