Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Langston Hughes Kimdir,Eserleri | Yazar Biyografileri |

Langston Hughes Kimdir, Amerikalı yazar ve şair (joplin, Missouri 1902-New York City 1967).

Richard Hughes Hayatı

Liseyi Cleveland’da bitirdi.

Bir yıl Columbia üniversitesinde okuduktan sonra Batı Afrika ve Batı Avrupa’ya seyahat etti.

1929’da Lincoln üniversitesinden mezun oldu ve New York City’ye yerleşti.

Langston HughesŞiir, hikâye, roman, biyografi ve otobiyografi, tarih, tiyatro, çeşitli fıkra ve makaleler ve çocuk kitapları gibi her türlü edebî türü denedi.

Eserlerinin bir kısmı kendi başına bir kısmı ise Ortaklaşa yazılmıştır, özellikle şiirlerinde zencileri, Chaucer’ın terbury Hacıları’ndaki anlatımıyla karşılaştırılabilecek kadar büyük bir ustalık ve anlayışla, tasvir etti.

Sosyal konularda da çok faal olan Hughes 1930’larda Scottsboro şehrinde mahkûm edilen zencilerin haklarını savundu.

Çağının çoğu aydınları gibi o da solcuydu.

Fakat siyasî ve sosyal konularda ortaya atılan fikirleri, doğruluklarını araştırmadan kabullenmezdi.

Langston Hughes Eserleri

Harlem hayatını anlattığı The Weary Blues (Usanç Veren Kaderler) [1926]; Fine Clothes to the Jew (Yahudilere Yeni Elbiseler) [1927] ve Montage of a Dream Deferred (Hayalleri Gerçekleştirme Yolu) [1951]; birer otobiyografi sayılabilecek The Big Sea (Büyük Deniz [1940] ve I Wonder as I Wander (Nasıl Sayıklarsam öyle Şaşarım) [1955].

Hughes romanlarının kahramanı olan Jesse B. Simple’ın ağzından zencilerle ilgili bütün düşüncelerini ortaya attı, ilk defa bir zenci gazetesi için yarattığı bu tip, sonraları Amerika Zencileri arasında bir efsane haline geldi.

Ayrıca, bir zencinin çocukluktan delikanlılık çağına geçişini anlatan Not Without Laughter (Gülmemek Yasak) [1930] adlı romanı, amerikan edebiyatının en içten ve en duygulu esîrleri arasında yer alır.

Bir yanıt yazın