Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Louisa May Alcott Kimdir? | Biyografi |

Louisa May Alcott Kimdir,(1832 – 1888), ABD’li yazar.

Louisa May Alcott Hayatı

Yoksul bir ailenin dört kızından biriydi. Babasının aşıladığı okuma ve yazma sevgisiyle çok genç yaşta yazarlığa adımını attı. İlk öyküsü yayımlandığında 16 yaşındaydı. Daha sonra yazdığı gerilim öyküleri de bir Boston gazetesinde yayımlandı, ama Alcott bunlardan pek para kazanamadı.

Dikiş dikerek daha çok kazanıyordu. Çarşaf kenarı bastırır ya da oyuncak bebek elbiseleri dikerken kendini Louisa May Alcottoyalamak için öyküler uydurur, geceleri de bunları yazardı. İlk başarılı kitabı olan Hospital Sketches’i (1863; “Hastane Öyküleri”) Amerikan İç Savaşı sırasında gönüllü hemşireken yazdı.

Kız çocukları için bir kitap yazması i tendi-ğinde, çocukken kendi ailesinde yaşanmış bazı olayları, acılan ve sevinçle»* anlattı. Küçük Kadınlar adlı bu kitaptaki dört kız kardeş (Jo, Meg, Beth ve Amy) gerçekte Louisa ile kardeşleridir. Alcott’un büyük bir başan kazanan bu romandan sonra yazdığı İyi Hanımlar (Good Wives; 1870), Küçük Erkekler (Little Men\ 1871) ve Jo’nun Çocukları (Jo’s Boys; 1886) gibi kitapları da çok beğenildi, Türkçe’ye de çevrilerek birçok kez basıldı.

Bir yanıt yazın