Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Biyografi

Lysippos Kimdir,Hayatı,Eserleri | Heykeltraş Biyografileri |

Lysippos Kimdir,Yunan heykeltıraşı (Sikyon M.ö. 390’a doğr.-öl. ?). 310’a doğru son bulan uzun süreli sanat hayatı, 370-365 sıralarında başladı (Delphoi’deki Pelopidas’ın bronz heykeli).

Önceleri başarılı atletlerin heykellerini yaptı.

Apoksyamenes (Kaşağı Tutan Atlet) heykeli ile ideal erkek vücudu ölçülerini ünlü heykeltıraş Polykleitos’tan sonra, bir kere daha ortaya koydu.

Daokhos’un (Thessalia tetrarkhes’i, 338 -334) çok sayıdaki erkek heykeliyle (bu arada Agias ve Agelaos’un heykelleri) birlikte Delphoi’ye armağan ettiği kaide, Lysippos’un sanatını en iyi şekilde yansıtır, çünkü bütün bunlar Lysippos’un atelyesinden çıktığı kesinlikle bilinen asıllarma uygun kopyalardı.

Lysippos İskender’in resmî heyketıraşıydı, Louvre müzesindeki Azara denen ve aslına çok benzeyen göz kamaştırıcı İskender heykeli ona mal edilir.

Eskilerin kaydettiğine göre sayısı 1 500’ü bulan eserleri arasında özellikle İskender Avda (Leokhares ile), Güneşin Savaş Arabası (her ikisi de Delphoi’deydi), Eros, Sikyon’daki Kairos («Fırsat»), İskender için yapılmış olan Herakîes Epitrapezios heykelciği, Atina’daki Satyros, Oturan Hermes (Napoli’de bronz bir kopyası bulunmuştur) sayılabilir.

Üç boyutta da hareket halinde olan heykelleri, gerçeklikleri ve bir an’ı yakalamaları bakımından dikkati çeker.

Oranlar daha çok uzunlamasınadır; baş küçük tutulmuştur (bütün vücudun sekizde biri kadar).

Lysippos’un araştışmaları helenistik sanatın birçok özelliğinin başlangıcı oldu.

Lysippos ve Eserleri

 Lysippos

Bir yanıt yazın