Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi,Ansiklopedik Bilgi

Kültür-Sanat

Madame Bovary – Gustave Flaubert,Konusu | Kültür,Sanat |

Madame Bovary – Gustave Flaubert Gustave Flaubert’in romanı (1857).

Rahibelerin yönettiği bir okulda yetişmiş köylü kızı Emma Rouault, sıradan bir sıhhiye subayıyla evlenir.

Madame Bovary – Gustave Flaubert – Konusu

Romanesk duygular ve lüks hayat hayalleriyle dolu olan genç kız normandiya kasabalarına özgü can sıkıcı ve Madame Bovarysönük yaşayıştan sıkılır, çevresinde M. Homais gibi pek yalınkat, yavan insanlar vardır.

Sonunda, o çevredeki küçük bir soylunun metresi olur; ama sevgilisi onu bırakır.

Ardından, bir noter yardımcısıyla ilişki kurar; bir gün, uğradığı hayal kırıklıklarının ve borçlarının etkisiyle kendini zehirler, ilk olarak Revue de Paris’de yayınlanan roman, ahlâka aykırı bulunarak kovuşturmaya uğradı.

Flaubert bu zamana uygun ve pek büyük bir özelliği olmayan konuyu işlemekle, bir sanatçı olarak sahip olduğu gücü bazı özel teknik güçlükler karşısında eğilmeye zorlamak ve daha önceki iki eserinin (Education Sentimentale [Duygusal Eğitim]; Tentaion de Saint Antoine [Ermiş Antonius ile Şeytan]) başarısızlığa uğramasına yolaçan romantizmini yenmek istemiştir.

Yazar, ayrıca, romantik hayalleri, realizmden yoksun romanesk duyguları ve kendisine de zararı dokunmuş olan «bovarizm» hayat anlayışını kınamaktan da büyük bir zevk duyuyordu.

Flaubert bu eseriyle, edebiyat ve sanatta romantik döneme karşı bir tepki olarak ortaya çıkan ve Champfieury’nin Les Bourgeois de Molinchart’ında (Molinchart Burjuvaları) Flaubert’i andıran bir tarzda taşra burjuvazisini alaya alan gerçekçi harekete de destek oluyordu.

Ama Flaubert için önemli olan sanattı.

Nitekim, 1851’den sonra beş yıllık bir çalışma sonucunda ortaya koyduğu bu şaheser, üslûp bakımından eşsizdir.

Bir yanıt yazın